“Saika-2022 Seferberlik Tatbikatı” Erzurum’da bitmeme ediyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) düzenlenen faaliyetleri beyninde kayran düzlük “Yıldırım-2022 Seferberlik Tatbikatı”, Erzurum’daki 109’uncu Futbolcu Hezel Komutanlığında sürüyor.

Kentte 12 Ilkgüz’de başlayan tatbikat kapsamında “Basın Haset” etkinliği yapıldı.

Tatbikat amacıyla önce olarak askeriye hizmetini yıllar öncesinde bitiren çeri, erbaş, astsubay ve subaylara “silahaltı” daveti ulaştırıldı.

Bunun konusunda Türkiye’nin ayrı ayrı illerinden gelen 188 ihtiyat işyar, General Fikret Sıhhatli Kışlası’nda İl Kıyamet ve Evgin Durum Müdürlüğü (AFAD) marifetiyle kurulan çadırlara yerleştirilerek kâh eğitimlere tabi tutuldu.

Futbolcu Miralay İlkay Günay’ın brifingiyle başlayan tatbikatta topçu ve albeni tecavüz eğitiminin verildiği sakınım yükümlüler, poligonlarda tabanca, makineli tüfek tabanca ve piyon tüfeğiyle atış yaptı.

Gün böylecene askeri mızıka takımı konser verdi.

General Fikret Sıhhatli Kışlası’ndaki ehlivukuf personel tarafından beklenir ayrımsız cenk halinde parçalanmamış donanımlı ağıl getirilmeleri için yükümlülere bakir ekipman, araç gereçler ile silahların tanıtıldığı ve kâh faaliyetlerin gerçekleştirildiği manevra, 23 Eylül Cuma Namazı günü sona erecek.

Öte yandan tatbikat öncesi yükümlüler, 188 fidanı toprakla buluşturdu.

Kamu ile hususi kuruluşların tatbikata katkısı

Tatbikatta birliğin seferberlikte gerekseme duyacağı meteorolojik değerlendirmeler, Hava Bilgisi Bölge Müdürlüğünden görevlendirilen seyyah hava bilgisi timi, Mehmetçiğin aileleriyle görüşmeleri için ücretsiz yararlanabilecekleri telefon ve genel ağ desteği, Türksat SAVUŞMAK aracılığıyla sağlandı.

Yedek personelin afiyet taramaları, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere serum desteği Erzurum Keyif Müdürlüğünce verildi.

Personelin birliğe ulaşmasına dahi Erzurum Büyükşehir Belediyesi otobüsleriyle bindi verdi.

Share: