Seyit Torun’dan Vefa Salman’ın Göreve İade Edilmemesine Aksülamel: “Suçu Ortaya Çıkaranı, İhbar Edeni Cezalandırmaya Çalışıyorlar”

MALUMAT: BERKAY VAROL – ALICI: FATİH NAZIM AĞA

CHP Domestik Yönetimlerden Mesul Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, seçme Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’ın uzman heyetlerinin raporlarına rağmen serencam duruşmada de göreve iade edilmemesiyle ilişik “Bayağı bire bir ülfet cinayeti işleniyor. Yargının niçin bu kadar güvenlerde sonlarda yer aldığını haddizatında Yalova’daki mahkeme üstelik ispatı. Üç el eksper raporunun çakılı olmasına rağmen tıpkı bile müddeiumumi bile bilirkişiler karşı suç duyurusunda bulunuyor. Görülmüş, duyulmuş ayrımsız molekül değil” dedi. Torun süreci, “Maatteessüf suçu ortaya çıkarını, ihbar edeni cezalandırmaya çalışıyorlar. Bu görüngü tamamen millet iradesini ortadan kaldırma adınadır” diye değerlendirdi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kalabalık Mebus Seyit Torun, sabık hafta Yalova’dahi; görevinden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Salman’ın duruşmasına katıldı. Salman, yapılan sonuç duruşmada birlikte görevine reddetme edilmedi. Torun, konuyla ilişkin kendisine SIMURG Bilgelik Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

“ÜNSIYET CİNAYETİ İŞLENİYOR”

Salman’ın göreve reddetme edilememesine eleştiren Torun, şunları söyledi:

“Bu karar türel değil politik tıpkısı karar. Sayın Başbuğ’ın görevden alınması da siyasi tıpkı karar. Şu dakika murafaa süreci üstelik doğrusu siyasal bir süreç. Talimatlı bire bir proses. Ego sayın Vefa Salman’ın kötü üst bilcümle davalarına katıldım, izledim. Beribenzer benzeri hukuk cinayeti işleniyor. Yargının niçin bu kadar güvenlerde sonlarda saha aldığını haddizatında Yalova’daki duruşma bile ispatı. Üç yol ehlivukuf raporunun çakılı olmasına rağmen tıpkısı birlikte savcı da bilirkişiler için yanlışlık duyurusunda bulunuyor. Görülmüş, afişe ayrımsız özdek değil. Bilgelik, belge, tanık… Hep Sayın Şehremaneti Komutan’ının bu olayda arz ufak tıpkısı kusurunun ihmalinin olmadığı söylenmiş olmasına rağmen maalesef proses uzatılarak, İçişleri Bakanı da görevini kötüye kullanarak, esasta görevini kötüye kullanan İçişleri Bakanı’dır. Ayrımsız insanın yetkisini gasp etmek, berceste tıpkısı insanın ahali iradesine bu şekilde pres uygulaması, yetkisini kullanması görülmüş öz değil.”

“YALOVA’DA MURAFAA BASKI ALTINDA, TALİMAT İLE DEĞIŞMEYEN ALMAKTADIR”

AKP iktidarının “milli buyruk” söylemine atıf özne Torun, “Bunlar hani milli buyuru milli kaime diyorlar evet bunların milli iradeye filan güvendikleri bulunmayan. Öz iradelerinden apayrı tıpkı iradeyi akseptans etmiyorlar. Bugün Yalova’daki duruşma ağırlık altındadır, istek ile değişmeyen almaktadır. Alınan karar kesinlikle hukuki değil siyasidir. Şehremaneti Başkanımızın dahi ayrımsız zaman geçmiş görevine reddetme edilmesi gerekir. Yargının da bu konuda suçsuzluğunu ilan etmesi gerekir. Suçsuzluğunun kararını vermesi gerekir” diye konuştu.

“SUÇU ORTAYA ÇIKARANI, İHBAR EDENİ CEZALANDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Salman’ın görevinden uzaklaştırıldığı davaya ilgili Torun, “Sayın Belediye Reisi Vefa Salman, İçişleri, Sayıştay müfettişlerinin bulamadığı tıpkı konuyu gündeme getirdi ve yetkili emniyeti, savcılığı, İçişleri Bakanlığı’na bile bu bildirimlerde, ihbarlarda bulundu. Maatteessüf suçu ortaya çıkarını, ihbar edeni cezalandırmaya çalışıyorlar. Bu görüngü tamamen millet iradesini ortadan tahammül adınadır. Bunu de akseptans etmemiz gibi değil. Önümüzdeki günlerde birlikte yakından takipçisi olacağız” dedi.

“ONLARIN HİZMETLERİ İKTİDARI RAHATSIZ EDİYOR”

CHP’li belediyelerin çalışmalarını sürdüreceğini vurgulayan Torun, “Hiçbir olay bizi yolumuzdan çeviremez. Tek belediye başkanımız aynı aşama birlikte kafasız atmaz. Onlar halkın hizmetinde, halkın sorunlarını fasletmek amacıyla savaşım ediyorlar. Onların başarısı umum gözetiminde ortaya çıkan çekinmezlik, onların hizmetleri iktidarı erinçsiz ediyor. Takkadak üç çağ koltukta kalacağız, iktidarın yetkilerini kullanacağız diye bu millete zulmediyorlar. Elbette kim bu zulmü yapılacak evvel seçimde bitireceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: