Sigarayı bırakanlara sertifikaları verildi

Bolu’da sigarayı bırakan, aralarında el güvenlik müdürü ve il jandarma komutanının dahi olduğu 46 polis güçleri, bitirmiş ve vatandaşa şehadetname verildi.

Bolu Bağımlılıkla Savaş Ustalık Kurulu çalışmaları sonucunda sigarayı bırakan amme kurumu çalışanları ile vatandaşlara şehadetname tevzi töreni düzenlendi.

Bolu Solmaz- Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde düzenlenen törende konuşan Vali Erkan Kılıç, sigaranın yalnız insanın namına değil, çevresine, esenlik sistemine, mevki ekonomisine de son derece karşıt etkileri olduğunu söyledi.

Tığ, aynı tabiiyet haline gelen sigara kullanımından kurtulmanın print olduğuna meni ederek, “İnsanların iradesini ateş parçası benzeri şekilde ortaya koyması gerekiyor Burada sigarayı bırakan 46 arkadaşımız var. Kendilerini tebrik ediyorum, bu iradeyi ortaya koydukları üzere. Yine sigaraya başlamayacağınızı düşünüyoruz. Burada sigarayı bırakan altın müdürlerimiz dahi var, onları dahi antrparantez tebrik ediyorum.” diyerek konuştu.

İl Sağlık Müdürü Muhammed Tehlikesiz Demirkol de Bolu Bağımlılıkla Mücadele Maharet Yerleşmiş ile yaptıkları çalışmalar neticesinde kentte kâin 4 sigara bırakma polikliniği ve hekimlerle haddinden fazla güzelce başarılar elde ettiklerini kaydetti.

Konuşmaların arkası sıra protokol üyeleri marifetiyle sigarayı bırakanlara sertifikaları verildi.

Sigarayı bırakan İl Itimat Müdürü Sadettin Aksoy ile İl Açıkgöz Komutanı Albay Haluk Hürmetli, sertifikalarını Ilbay Tığ’ın elinden aldı.

Sertifikasını aldıktan bilahare ihtisas ve düşüncelerini dile getiren Aksoy, sigaraya 15 yaşındayken başladığını belirterek, “Sigaraya, Polis Kolejinde öğrenciyken özentiyle başladım. 20 sene çok ağır sıklet sigara içtim. 2004 yılında dahi azimle bıraktım sigarayı. O günden bu yana kamu personelim bıraksın diye mücahede ediyorum. Polis okulu müdürüyken 60 öğrencime bıraktırdım. Bolu’da akıbet 5 yılda bırakanları sorduğumuzda 46, serencam 1 yılda de 18 arkadaşımız bırakmış.” diye niteleyerek konuştu.

İl Güllabi Komutanı Hürmetkâr bile sigarayı tahminî 7-8 kamer önceki bıraktığını aktararak, “Bolu’birlikte göreve başladığımda halen sigara kullanıyordum. Çokça şükür kurtulduk. İnşallah gine başlamayız. Temas içene bile bırakmasını tavsiye ediyorum.” ifadesini kullandı.

Törene, Esenlik Bakanlığı Umum Sağlığı Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Özsarı ile sigara tevdi polikliniği hekimleri bile katıldı.

Share: