Sivas Kongresi’nin 103’üncü yılında Atatürk ve Kongre Müzesi’nde ziyaretçi yoğunluğu

Sivas Kongresi’ne karı sahipliği özne, Büyük Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşlarınca 2 Eylül-18 Meyan 1919’da “Milli Savaş Karargahı” namına makbul ve günümüzde Atatürk ve Kurultay Müzesi’ne dönüştürülen tarihi binada ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Osmanlı dönemi sivil mimarlık örneklerinden olan çatı, kongrenin yapıldığı günlerdeki haliyle dulda ediliyor.

Müzeye dönüştürülen tarihi binada, 1’i etkileşimli, 5’i gösterme, 19’u katışık 25 odada Milli Savaşım ruhu yaşatılıyor.

Atatürk’ün kaldığı göz ve kurultay salonunun ciddi bağ gördüğü müzede, Milli Mücadele’nin halka anlatılmasında yetişkin nümayiş üstlenen tarihi İrade-i Milliye Gazetesi’nin basıldığı 134 almanak basımevi dahi ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Milli Savaşım’nin avrat kahramanları, İstiklal Mücadelesi ve Mondros Mütarekesi sürecinin anlatıldığı interaktif odalar ise ziyaretçileri o günlere götürerek birey anlar yaşatıyor.

Haftanın 6 haset engelsiz olan müze, literatür 08.00-19.00, kışın ise 08.00-17.00 saatleri arasında müzakere edilebiliyor.

Her ay binlerce ziyaretçi ağırlayan müze, ulusal kurtuluş mücadelesine çırağ tutacak kararların alındığı kongrenin 103’üncü sene dönümü zımnında adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

“Onlarla burada bir havayı solumak bizi gururlandırıyor”

Sakarya’dan müzeyi gezmek üzere Sivas’a gelen Zennur Sezer, AA muhabirine, “Sivas’a ilk kez geliyorum. Buranın verdiği manevi önsezi çokça iyicene. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı tarihi binayı haddinden fazla beğendim. Atamızı ve cebe arkadaşlarını çokça seviyoruz. Bu behişt vatanı bize bıraktıkları üzere tükenmez minnettarız. Hepsinin bile mekanı cennet olsun.” dedi.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinden öğretmenlik yaptığı Van’a giderken kongrenin 103’üncü yıl dönümü zımnında Sivas’ta ıtlak veren İlhan Gazi Kıyım ise şunları söyledi:

“Mazi Anıtkabir’deydik, zaman buradayız. Kurtuluş Savaşı’nın izlerini haiz yerleri yavaş yavaş gezmek bizim için bahtiyarlık verici. Tarihi yerleri gezmek insanı bizatihi alıyor. Milli Savaş’ye katılan hep kahramanlarımızın bu koridorlarda yürümesi, onlarla burada bire bir havayı solumak bizi gururlandırıyor.”

Eşi ile müzeyi rastlaşmak içi Denizli’den kente gelen Serpil Koloğlu ise “Kongreye Denizli’den katılan delegelerden Necip Ali Küçüka benim büyük dayım oluyor. 4 Ilkgüz gelince kongrenin 103’üncü yıl dönümü zımnında onu ve arkadaşlarını anmak amacıyla burayı ziyaret edelim istedik. Çokça duygulandık.” diye niteleyerek konuştu.

Kongrenin yıl dönümüne karışmak amacıyla İzmit’ten arkadaşlarıyla kente mevrut Emine İlaslan bile Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı tarihi binanın içre olduğu amacıyla çokça mutlu olduğunu dile getirdi.

Share: