Sivas’ta buğday hasadı rekolte şahika yapınca ambarlara sığmadı! Naylonlara sarılan ürün toprağa gömüldü

Bereketli topraklara erbap Akıncılar’birlikte buğday hasadı başladı. Sezonun bol geçmesiyle alay malay kaza genelindeki rekolte doruk yaptı. Akıncılar Belediye Reisi Hasan Şen, ülke genelinde buğday krizinin yaşanmayacağını söyleyerek, kişi ilçelerinde ise rekoltenin beklentinin üstünde olduğunu ve 15 bin titrem buğday elde edildiğini söyledi.

“BUĞDAYDAN EFDAL DÜZEYDE VERİM ALINDI”

Başbuğ Hasan Rahat, rekoltenin faziletli olmasından muhit çiftçilerin mutlu olduğunu belirterek “Bu yıl buğday ve rüşvet alınmaya başlamış olup fiyatları birlikte efdal seviyede tuttuk. Bundan yağlık de tekmil çiftçilerimiz ürünlerini buraya getirdi. Bu sene yaklaşık 15 bin titrem buğday şu anda silolar bile yerini almış bulunmaktadır ve alımlarda hala devam etmektedir. İlçemizdeki tarım arazisi iz ve kıraç kalkışmak üzere ikiye ayrılmaktadır. sulu ziraat arazisinde tıpkısı sene meydan şeş aynı yıl meydan üstü oluşmak üzere buğdaydan efdal düzeyde ürün makbuz. Bu yıl çiftçilerimizin istediği düzeyde tıpkı eser gerçekleşti ve bundan ekolojik ortam da çiftçilerimiz de bahtiyar, alanlar birlikte satanlarda mutlu” şeklinde konuştu.

“TAFSILATLI VADEDE DEPOLANABİLİYOR”

Hasan Şen, tahılların toprağa gömülerek etrafli süre koruma görevlisi edilmesini şöyle anlattı:”Gelen ürünlerin altına burada depolanmak üzere geçmiş naylonlar seriliyor, çiftçilerimiz buğdaylarını getiriyor ve konusunda döküyor. Gene eğin naylonlanıyor ve topraklama yaparak kapatılıyor ve böylece korunmaya alınıyor. Mufassal vadede depolanıyor. Satıcıya gidene kadar burada stoklanıp güvence altına alınmaktadır.

“BUĞDAY KRİZİ OLACAĞINI HİÇ ZANNETMİYORUM”

Bu sene abuhava şartlarından ekolojik ortam erdemli tıpkı nişane rekoltesi oldu ve bundan dolayı çiftçilerimiz doyasıya yayın elde ettiler. Bu de hem devletimize hem milletimize yaradı. Buğday krizi olacağını hiç zannetmiyorum. Rekolte beklentinin üstünde oldu. 3 günde bir yağmur yağması, güneşin mübarek olması ve fotosentezin bu yıl çokça sunturlu gerçekleşmesinden yağlık bereketli bire bir yayın elde edildi.”Share: