Son zaman gündem: 11 yol bıçaklanarak öldürülüp toprağa gömülmüştü; sanıklara müebbet talebi

ESKİŞEHİR’dahi, zayi adına aranan Mehmet Yerebakan’ı (60) aralarında çıkan tartışmada 11 el bıçaklayıp, öldürdükten sonraları ormanda toprağa gömdüğü iddiasıyla tutuklanan Heybet Doğan (23) ile Benan Birtane (55) hakkındaki sormaca tamamlandı. Haklarında Eskişehir Tehlikeli Ukubet Mahkemesi’ne dava açılan sanıklar üzere savcılık variyet boyu cezaevi cezası arzu etti.

Eskişehir’bile barakada dinç Heybet Doğan ile Benan Birtane, yılbaşı gecesi tartıştığı Göktuğ Tamer Kutlusak’ı Ertuğrulgazi Mahallesi Basın Şehitleri Caddesi yakınındaki ormanda bıçaklayıp öldürdü. Olay yerinden kaçan Doğan ve Birtane, Eskişehir Inanma Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince 8 Ocak’ta yakalanarak, gözaltına makbuz. Doğan, polis güçleri sorgusunda Benan Birtane ile alay malay geçen sene ağustos ayından bu yana kayıp namına aranan Mehmet Yerebakan’ı dahi öldürüp Matbuat Şehitleri Caddesi yakınındaki ormana gömdüğünü itiraf etti. Polis ekiplerince yapılan kazı çalışmasında Mehmet Yerebakan’ın cansız bedenine ulaşılırken, Ululuk Doğan ile Benan Birtane, çifte kıya suçlamasıyla tutuklandı. Heybet Doğan ile Benan Birtane, yılbaşı gecesi tartıştıkları Göktuğ Tamer Kutlusak’ı bıçakla öldürdükleri gerekçesiyle yargılandıkları mahkemece müebbet cezaevi cezasına çarptırıldı.

YEREBAKAN CİNAYETİNE BIRLIKTE MÜEBBET HAPİSLERİ İSTENDİEskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Göktuğ Tamer Kutlusak cinayetine ilgilendiren polis güçleri sorgusunda Mehmet Yerebakan’ı birlikte öldürdüklerini itiraf eden mevkuf sanıklar Gurur Doğan ile Benan Birtane hakkındaki soruşturmasını de tamamladı. Savcılıkça hazırlanan iddianameyle Görkem Doğan ile Benan Birtane amacıyla zenginlik boyu hapishane istemiyle Eskişehir 1’inci Sakil Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı. İddianamede Debdebe Doğan ve Benan Birtane’nin kayıp adına aranan Mehmet Yerebakan’ı geçen yıl 22 Ağustos haset 4’ü ölümcül 11 defa bıçaklayıp öldürdükten bilahare Basın Şehitleri Caddesi’ndeki ormanda toprağa gömdüklerinin belirleme edildiği belirtildi.İLK DURUŞMADA KENDİLERİNİ SAVUNDULAREskişehir 1’inci Gösterişli Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmaya Bolvadin Cezaevi’nde vakfedilmiş Benan Birtane ile Bolu T Tipi Cezaevi’nde kâin Büyüklük Doğan, SEGBİS yöntemiyle bağlandı. Mahkemede iddianamenin okunmasının peşi sıra tutuklu sanıkların savunması makbuz.Sanıklardan Büyüklük Doğan, Mehmet Yerebakan’ı kendisinin bıçakla öldürdüğünü ve Benan Birtane ile toprağa gömdüklerini anlatarak, “Ego Benan ile birlikte aynı barakada kalıyorum. Ben yokken Mehmet Yerebakan barakaya mevrut, benim hakkımda dahi küfürlü konuşmuş. Benan ve ben barakada alkol alırken Mehmet Yerebakan geldi, kul ondan gitmesini istedim. Bana küfredip ittirince sinirlendim. Elime aldığım bıçak ile Mehmet Yerebakan’ı bıçaklayıp öldürdüm. Benan hiçbir husus yapmadı. Mehmet’i öldürdükten sonraları Benan gark etmek için yardım etti” dedi. Başka vakfedilmiş sanık Benan Birtane ise savunmasında, suçlamayı kabul etmeyerek, “Kurum ile 15 ay bir barakada kaldık. Ego Mehmet Yerebakan’ı tanımıyorum. Görüngü yerinde üstelik yoktum. Benim olayla ilgim yoktur” diye niteleyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, sanıklar Çalım Doğan ve Benan Birtane’nin alıkonulma halinin devamına karar vererek duruşmayı müstakbel ayrımsız tarihe erteledi.

Share: