Susturucu muayenesiz araçları saniyelerle tayin eden EGEDES tanıtıldı

MEKÂN, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ASELSAN’ın kuma geliştirdiği, araçların susturucu muayenelerini saniyeler zarfında tayin fail Susturucu Elektronik Teftiş Sistemi (EGEDES) tanıtıldı.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ASELSAN ile kuma çalışması sonucu araçların egzoz muayenelerini birkaç saniyede belirleyen ve ‘EGEDES’ adı verilen kullanılmamış uygulama tanıtıldı. EGEDES ile susturucu emisyonu yapılmayan vesait, plakalarından belirlenecek ve cezai prosedür uygulanacak. Kasaba Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Gürsel Erul, geliştirilen sistemi, Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Sakıp Sabancı Bulvarı üstünde tanıttı. Erul, sistemin bulvardan geçen araçlar üzerinde yaptığı denetlemeyi tabletten gösterdi.

‘YAZILIM, YÜZDELIK 100 YERLİ’Genel Müdür Yardımcısı Erul, yollarda durdurulan araçlarda denetimler yapıldığını belirterek, “İnsanların zamanını alıyorsunuz ve trafikte aksamalara illet olmakta. Denetimler de çokça merbut sayıda gerçekleştirilmekteydi. ASELSAN ile alay malay çalışarak ‘EGEDES’ dediğimiz bir say başlatıldı. Yüzdelik 100 domestik ve milli olan bu yazılımla uzaktan plak kıraat sistemine entegre edilen aynı yazılımla araçlarımızın susturucu muayenesinin yaptırılıp yaptırılmadığını taharri etmekteyiz. Bu kontroller sonucunda egzoz emisyonu olup olmadığı sistemimize düşüyor. Sonuç kontrollerden sonradan 2872 çevrilmiş ‘Kasaba Kanunu’ çerçevesinde işlemler yürüyor. Susturucu emisyonu olmayan araçlar belirleme edilmekte ve idari muamele yapılabilmektedir” diyerek konuştu.

Sistemin 2020 yılında geliştirildiğini söyleyen Erul, “2020 yılından bugüne büyüklüğünde sistemin kalibrasyonu, ayarlamaları yapıldı. Gayet güzelce çalıştığı görüldü ve uygulamamız başlatılmış oldu. 2 saat içerisinde, 3 bin 680 aracımız denetlenmiş. Bunlardan 231 tanesinin susturucu emisyonunun olmadığı yani yaklaşık yüzde 6’ya tekamül fail aynı kerem var. Ülkemizde yaklaşık 20 milyon aracın olduğunu düşünürsek yüzdelik 6 bizim da belirleme ettiğimiz aynı ululuk. 1 milyona yakın bire bir aracın egzoz muayenesinin olmadığını görüyoruz. Bunu el kitabı olarak yapmış olsaydık bu sayıya 10 günde ulaşamazdık. 1 milyon aracın tespiti ise çokça ciddi zaman alacaktı” dedi.

Share: