“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”nin katılımcıları Bursa’ya ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekiplerin Türkiye’deki üçüncü durağı, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa oldu.

Türk cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa planlı ralli kapsamında, Heykel’deki Tarihi Büyükşehir Şehremaneti Binası uğrunda etkinlik düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Patal, etkinlikte yaptığı konuşmada, organizasyonda emeği geçenlere ve rallinin katılımcılarına teşekkür etti.

Dışişleri Bakanlığı, Firez ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Avrupa Birliği Başkanlığı ile Maşrık Garp Ülfet ve Hazar Rallisi Derneğinin gelişim birliğiyle düzenlenen rallinin 21 Ağustos’ta Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ten başladığını hatırlatan Magnezit, şöyle konuştu:

“Mufassal ve bunaltıcı bir tedbir sürecinin ardından hayata geçirilen bu organizasyonda binlerce yıldır tarihimizi ve kültürümüzü besleyen rotalar tek biricik geziliyor. Bursa’da de o rotalar gezilecek. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Abdal Düğürcük Fırını ve Zindankapı Müzesi’ni turlayarak Bursa turunu tamamlamış olacaklar. İpek Yolu Rallisi daha bilahare sırasıyla Ankara, Tokat, Cıvıl Cıvıl, Trabzon, Rize ve Artvin’e varacak. Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’ın geçilmesiyle Kırgızistan’dahi serencam bulacak.”

Eskişehir Taşı, bu organizasyonda yarışmaktan tezayüt güzergah üzerindeki ülkelerin ve şehirlerin tarihi, kültürel ve tabii güzelliklerine vurgu yapmanın amaçlandığını tabir etti.

Rallinin organizatörü Şarki Garp Ülfet ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Kıymetli Serin de bu projeye 2019 yılında başladıklarını, 2021’da rota çalışması yaptıklarını ve bu sene hayata geçirdiklerini bildirdi.

Serin, “Sefer çok ince ve araçların 20 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Yolda meydana gelen olumsuzlukları herkesin kendisi çözmesi gerekiyor. Biz Maşrık ile Gün Batısı yani iki medeniyetin beyninde bire bir güreşçi köprüsü oluşturmak istiyoruz. Bu dahi bu kök çalışmalarla peki.” dedi.

Bursa’daki rotalarında yola çıkan katılımcılar, geceyi kentte geçirdikten sonraları Ankara’ya akıntı edecek.

Share: