TBMM Genel Kurulu’nda, Dezenformasyon Yasası görüşmeleri sürüyor (2)

TBMM Umumi Kurulu’nda, Dezenformasyon Yasası görüşmeleri sürüyor (2)

GENEL KURUL’DA ‘DEZENFORMASYON YASASI’ GERGİNLİĞİ

TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Dezenformasyon Yasası’ namına bildik ‘Basın Kanunu ve Gâh Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmeleri sırasında yüklülük yaşandı. Genel Kurul’dahi, ‘Basın Kanunu ve Kâh Kanunlarda Başkalık Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında, muhalefetin düzenlemeye ilgilendiren tenkit ve protestoları bitmeme etti.

DOĞRU Öğür Kahramanmaraş Saylav Ahmet Özdemir, söz konusu aranjman ile ilişkin söz alarak, “Biz, Meclis kapanmadan önceki dönemde bu konuya deste duyan Amerikalı ilgililerle bu yasayı ve alelhusus 29’uncu maddeyi konuştuk. Amerikan Büyükelçiliği Başmüşaviri, Arsıulusal Politikalar Şefi” sözlerine ihtilaf partileri oturdukları yerden aksülamel gösterdi. CHP Bursa Mebus Erkan Aydınlık, ‘İcazet mi aldınız’ dedi. YANLIŞSIZ Fırka Kol Başkanvekili Maharetli Ünal birlikte talebin onlardan geldiğini söyleyerek, “Venedik Komisyonuyla de görüşüldü” dedi.Yordamlı Ünal’ın sözlerine İYİ Tümen Erzurum Mebus Naci Cinisli ve HDP Grup Başkanvekili Meral Daniş Beştaş eleştiride bulundu. CHP İzmir Saylav Tuncay Özkan de “Avrupa Birliğinin hiçbir normuyla örtüşmemektedir. Örtüşse Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliğinin bütün kurumları ‘Siz bunu münasebet getiriyorsunuz kardeşim, buna niçin gerekseme var?’ der mi? Çokça üzgünüm sizin üzere. Bire Bir Amerikan yasasının kopyasının altına imza atmak zorunda kalmışsınız” dedi. CHP, İYİ Öğür ve HDP’li temsilcilerin eleştirileri bitmeme edince, SELIM Öğür Ekip Başkanvekili Yordamlı Ünal bayram alarak, “Amerikalı Büyükelçiliği bu konuda randevu istedi. Yasayla ilişkin ahbaplık etmek amacıyla sanırım iki hafta önce. Ben birlikte öneri sahibi kendisine Sayın Ahmet Özdemir’e yönlendirdim, Ahmet Özdemir Bey’le ayrımsız görüşme yaptılar ve yasayla ilişik bilgi istediler. Deminden, buradan yola çıkarak Sayın Özkan’ın, yasayı Amerika’dan getirmiş olması şişman uyanıklık. O yüzden, tebrik kartı ediyorum” açıklamasında bulundu.HDP’DEN SÜKÛT EYLEMİ

HDP’liler, yasayı bu nöbet konuşmayarak ihtarname etti. HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, ağzını bantlayarak kürsüye artık.

Share: