TÜBİTAK Başkanı Mandal ve beraberindeki astronomi, yer sarsıntısı bölgesinde araştırmalara katkı sağlayacak

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Evlek ve beraberindeki araştırman yıldız bilimi, sarsıntı bölgesinde bitmeme eden araştırmalara ulama yöneltmek amacıyla bölgeye gitti.

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamaya bakarak, Mandal ve ekibi, Adana, Osmaniye, İskenderun, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Elbistan, Malatya, Doğanşehir ve Adıyaman’daki araştırı bölgelerini musahabe edecek.

Yer Sarsıntısı bölgesinde, düzlük bilimleri, inşaat mühendisliği, faaliyet-elektronik mühendisliği alanlarının yanı sıra güneş, toplum bilimi ve ruhiyat üzere toplumsal ve beşeri bilimler alanlarında projeler yürütülüyor.

Araştırmacılar çalışmalara başladı

TÜBİTAK’ın, yaşanan depremin analizi üzere on paralık vakit kaybetmeden attığı ilk adım olan “1002-C Tabii Afetler Odaklı Yer Çalışması Çağrısı” kapsamında yüzlerce proje başvurusu alındı.

Başvurular 24 saat içinde değerlendirerek karara bağlandı. Projesi desteklenen araştırmacılar, derakap deprem bölgesine anbean araştırmalarına başladı. Çağrı çerçevesinde desteklenen hep proje sayısı 107 oldu. 57 ayrımlı alım ve 497 araştırmacıdan oluşan 107 ekip, sahada 2 hafta süresince araştırmalarını sürdürecek.

Share: