Tunceli’deki Düzgün Ata Dağı domestik ve yabancı turistleri ağırlıyor

Tunceli’dahi önemli inanç merkezlerinden olan Düzgün Ata Dağı, yaz aylarında haddinden fazla sayıda evcil ve ecnebi turistin yolculuk rotasında düz alıyor.

Yöre sakinlerince mübarek sayılan Aklık Baba Dağı, Nazımiye ilçesine yaklaşık 12 kilometre uzaklıktaki Kıl köyünde bulunuyor.

Yılın rastgele döneminde farklı güzellikler sunan keder ve çevresi, özellikle haziran-ağustos döneminde ensiz içi ve daraç dışından yüzlerce kişinin yol uğrağı yeri oluyor.

Günübirlik turlarla bölgeye gelenler, önce kendisine Aklık Cet Dağı’nın iki farklı noktasında vadi düzlük cemevlerini müzakere ediyor.

Buradaki görevlilerden hikmet düzlük ziyaretçiler, elan sonraları dağın zirvesine yansımak amacıyla metanetli yolculuklarına başlıyor.

2 bin 100 rakıma güçlü gezi yapıyorlar

Ziyaretçiler, teferruatlı süren yürüyüşün böylecene tahminî 2 bin 100 rakımlı dağın zirvesine ulaşıyor.

Zirvedeki mağaraları ve kutsal sayılan alanları gezen turistler, kentin akide ve kültürel değerleri için bilgelik sahibi oluyor.

Ziyaretçilerden Mehabetli Haydar İmre, AA muhabirine, Düzgün Ağababa Dağı’nın Alevilik’te az çok kocaman yeri olduğunu söyledi.

Yaklaşık 10 kilometrelik yolculuğun arkası sıra 2 bin 100 rakımlı dağa tırmandıklarını belirten İmre, bölgenin değme mevsim saf güzellikleriyle öne çıktığını dile getirdi.

“İnançsal anlamda turizmi canlandırıyor”

Dağdaki in ve akide alanlarını gezmenin dörtköşe olduğunu anlatan İmre, “Yaz aylarında binlerce evcil ve ecnebi seyyah Düzgün Cet Dağı’na akın ediyor. Buraya gelen vatandaşlar yakarış edip niyazlar dağıtıyor. Tunceli’bile Aklık Ağababa Dağı inançsal anlamda turizmi canlandırıyor. Bizler de buradan bilcümle doğaseverlerle sesleniyoruz; gelsinler doğamızı görsünler. Tunceli’nin turizmine ve akide merkezlerine katkıları olsun.” dedi.

Arkeolog Aklık Tarkan ise Aklık Ata Dağı’nın yolculuk rotasının dayanabilen olduğunu aktardı.

Her yaştan insanın dağa tırmandığını ifade fail Tarkan, şöyle konuştu:

“Yolculuğumuz sırasında önceki başta bizleri Düzgün Ağababa’nın yaşadığına inanılan sülale karşıladı ve orada dileklerin tutulduğu, adakların sunulduğu kayaç oyuğu bulunuyordu. Oradan yukarıya çıkınca de bu nöbet Düzgün Baba’nın taşlardan yapılmış türbesiyle karşılaştık. Gezimizin sonuna akilane insanların dağda kurbanlarını kestikleri ve adaklarını sundukları değişik kayalıklardan aşağıya baş aşağı yaptık. Haddinden Fazla küçümseyici ayrımsız biberli ve güzelliği zirveye çıkınca anlaşılıyor. Bu dağdan Tunceli’nin anında rastgele yeri görülebiliyor.”

Ziyaretçilerden Iştiyak Kahraman üstelik Fransa’dan Tunceli’ye ailesiyle gezmeye geldiğini ve dağın güzelliğine hayran kaldığını söyledi.

Share: