G20 zirvesinde Erdoğan ve Biden’dan dikkat çekici fotoğraflar

İtalya’nın başkenti Roma’birlikte 16. G20 Liderler Zirvesi başladı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, ilk oturum öncesi azamet ve hükümet başkanlarını resmi olarak karşıladı.

Corona virüs salgınında 2 sene aradan sonradan evvel karşı karşıya gerçekleştirilen G20 Zirvesi kapsamında liderler, familya fotoğrafı çekimine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, familya fotoğrafı çekimi öncesinde Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron ile selamlaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonradan KUL Başkanı Joe Biden ile tokalaştı.

Erdoğan geçtiğimiz Eylül ayında İstanbul’de yaptığı açıklamada, MEMLUK Başkanı Joe Biden ile ait eleştirilerde bulunarak “Şu anda maatteessüf hakeza benzeri durumdayız ve ESIR’de bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi adına burada olmamalı. Daha ilk hiçbir ESIR lideriyle bu durumu yaşamadım. Maalesef ABD şu anda yıldırı örgütlerine beklenenin haddinden fazla haddinden fazla üzerinde destek veriyor. Mücadeleyi bırakın onlara iki canlı miktarda zırh, açar gereç destekleri veriyor” demişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BENDE Başkanı Biden ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson yemeni masa toplantısı öncesinde ise ayrımsız süre arkadaşça etti. İki önder peçe takmazken, Erdoğan’ın maskesini çıkarmaması ilgi çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede “Küresel Tutum ve Global Keyif” ve “Elan İyi Toparlanma üzere KOBİ’lerin ve Kadınların Cemaat Olduğu İşletmelerin Desteklenmesi” temalı oturumlar ile himmet yemeğine katılacak.

Reisicumhur Erdoğan, liderlerle ikili görüşmeler yapacak, İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek kültürel etkinliğe iştirak edecek ve İtalya Cumhur Reisi Sergio Mattarella’nın yıldız bilimi başkanları onuruna vereceği akşam ezanı yemeğine katılacak.

Reisicumhur Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazne ve Maliye Bakanı Lütfi Renkler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Yük de Roma’ya geldi.

Share: