Bill Gates’ten nükleer çıkışı

Microsoft’un kurucusu BENDE’li yatırımcı Bill Gates, iklim değişikliğiyle ve faziletkâr erke fiyatlarıyla mücadele üzere elan fazla çekirdeksel erke kullanılması gerektiğini savundu.

Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’a mütekellim Gates, çekirdeksel enerji santrallerinin kapatılmasının esas enerji güvenliği ve uygun fiyatların sağlanmasını güçleştirdiğini belirtti. Gates, “Masrafları ve güvenliği yekpare anlamıyla gözden geçirene kadar tıpkı çözümü gözden çıkarmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre Gates, elektrokardiyografi mobilite ve binaların teshin sistemleri zımnında gittikçe insanların canlılık ihtiyacında çok şişman tıpkı çoğalma olacağını vurgulayarak; yıpranmamış, elan tehlikesiz ve radyoaktif atığı daha az olan nükleer santrallerin iklim felaketinin önüne geçmeye havari olabileceğini söyledi.

Almanya’nın iklim değişikliğiyle savaşım stratejisinin esas etmenlerinden olan doğal gaz enerjisinin ise gerçek bir “geçiş teknolojisi’’ olmadığını ifade eden Gates, doğal gaz santrallerinin kurulmasına şüpheyle yaklaştığını ifade etti.

Dünyanın sunu ensesi kalın insanları ortada düzlük düz Gates’in “Breakthrough Energy” isminde yarar amacı gütmeyen ve bozulmamış enerjiyi desteklemeyi hedefleyen tıpkısı şirketi bulunuyor. Müşareket, bu erek doğrultusunda çeşitli araştırmalara ve aralarında nükleer erke alanında aktif olanların dahi bulunduğu yeşil uygulayım bilimi firmalarına bindi veriyor.

Share: