Türk sinemasının bilge yönetmeni anısına işporta ve siyasal

Türk sinemasının hakim yönetmeni anısına sergi ve siyasal

KÜTAHYA – Türk sinemasının bilgili yönetmeni Kütahyalı Ahmet Uluçay anısına sergi ve panel düzenlendi.

Kütahya Valiliği, Kütahya Belediyesi ve Dumlupınar Üniversitesi aksiyon birliğinde gelişigüzel yönüyle Ahmet Uluçay ve sinemasının anlatıldığı açık oturum, Dumlupınar Üniversitesi Ahmet Yakupoğlu Amfisi’nde yapıldı. Ahmet Uluçay’ın Türkiye için büyük ayrımsız ayar olduğunu kaydeden DPÜ Rektörü Kazım Uysal, “Fon kurmaktan vazgeçmeyeceksiniz. İnandıklarınızdan dönmeyeceksiniz. O hayaller ve oturma sizi isteklerinize ulaştıracaktır. Uluçay karalılığını ifade etmiş. Deminden onu tamam acun tanıyor. Çektiği filmler ödüller alıyor. Biz dahi onu takdirle namahrem ediyoruz” dedi.

Merhum yönetmen Ahmet Uluçay’ın inşaat işçiliği, kamyon şoförlüğü, hamaliye ve tavukçuluk kabilinden çeşitli işlerde çalıştığını belirten Vali Polat, “Ahmet ağabeyimiz bize kocaman hikaye ve resmedilecek aynı nutuk bıraktı. Onun değme zaman destekçisi olan değerli eşi Ayşe ablamıza, çocuklarına teşekkürname ediyorum. İyi kim bindi olmuşlar ve biz Ahmet Uluçay’ı kazanmışız” ifadelerini kullandı.

Programda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Pir Sanatlar Fakültesi öğrencileri eliyle Ahmet Uluçay anısına yapılan tablolar de içten gezildi. Siyasal, plaket takdiminin peşi sıra sona erdi. DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Tevazulu’ın moderatörlüğünde yapılan panele konferansçı olarak Film Yönetmeni, Akademisyen, Edip Cengis Asiltürk, Yönetmen Nuray Kayacan, Kaynak Yönetmeni Hayri Çölaşan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Matbuat ve Halkla İlişkiler Müşaviri Ramazan Cin, Ahmet Uluçay’ın eşi Ayşe Uluçay, oğlu İdris Uluçay, Yazar Mustafa Uysal, Asistan Sercan Samankapan katıldı.

Yönetmenliğini üstlendiği “Karpuz Kabuğundan Gemiler Fora Etmek” ve “Bozkırda Bahir Kabuğu” filmleriyle maruf direktör Ahmet Uluçay, 30 Teşrinisani 2009’da 55 yaşındayken ahiret yolculuğu etti. Uluçay, “Bozkırda Deniz Kabuğu”, “Lamba Karpuzu Kabuğundan Gemiler Ayırmak”, “Exorcise”, “Etraflı Metrajın Resmi”, “Epileptic”, “İnci Bahir Dibinde”, “Minyatür Kosmos’dahi Imge”, “Bizim Köyün Ilımlı Yeri”, “Optik Düşler”, “Hamil Değneklerinden Angıç Fayrap Etmek” filmlerine imza attı.

Share: