Türkiye ile Kazakistan başkentleri ortada önceki doğrudan pervaz yapıldı

Türk Albeni Yollarının (THY) markası AnadoluJet, Ankara Esenboğa Hava Meydanı’ndan Kazakistan’ın başkenti Astana’ya geçmiş direkt uçuşunu gerçekleştirdi.

Ankara-Astana güzergahındaki önce seferinde 140 yolcusunu taşıyan AnadoluJet’in B-737 tipi uçağı, yerli saatle 07.15’te Nursultan Nazarbayev Arsıulusal Hava Meydanı’na baş aşağı yaptı.

İlk defa zımnında havalimanında düzenlenen törene, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Basiret Ekici, AnadoluJet Pazarlama Bey Müdürü Ahmet Baht, Kazakistan Sivil Havacılık Komitesi Başkanı Talgat Lastayev, Nursultan Nazarbayev Uluslararası Hava Meydanı Umumi Heyet Başkanı Daulet Hamzin’in beraberinde başka yetkililer ile basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmalarından sonra Kazak folk müziği seslendirildi. Kazak umum oyununun sergilendiği törende, geçmiş pervaz amacıyla kurdele ve gato kesildi.

“Ankara-Astana arasındaki köprümüzü kurduk”

Ahmet Felek, törenin ardından yaptığı açıklamada, AnadoluJet’in söz konusu güzergahta başlattığı direkt uçak seferlerinin Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilere iktisadi ve kültürel kendisine henüz aşkın katkı sağlayacağını söyledi.

İlk seferin 140 yolcuyla yapıldığını kaydeden Baht, “Dönüşte de 160 yolcumuz var. Biz esasen açıktan ayrımsız güreşçi köprüsü kuruyoruz. Köprüler ne büyüklüğünde kolaysa insanlar o büyüklüğünde birbirleri ortada gidip gelebilir. Biz birlikte bugün Ankara-Astana arasındaki köprümüzü kurduk. Bu güreşçi köprüsü daha çok bilcümle kalımlı kalacaktır ve insanlar bunu kullanarak gezi edecektir. Bu banal alım donör benzeri molekül. Alelhusus başkent olması ayrı güzel.” değerlendirmesinde bulundu.

AnadoluJet, Ankara-Astana güzergahında evvel etapta haftada iki el düzenleyecek.

Share: