Umreye gideceklere dolandırıcılık uyarısı

Din İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen umre turları 15 Ağustos’ta başladı. Lahut topraklara gideceklere ayyarlık konusunda uyarılarda bulunan Ecmain Turizm Umumi Heyet Başkanı Hakan Koçer, “Seçkin yetkisi olmayan eşhas, konforlu tıpkısı umre turu vaat ederek aylı miktarlarda mal alıp ortadan kaybolabiliyor. Geçmişte umre adaylarını Mekke’ye akıllıca yola çıkarıp Şanlıurfa’evet götüren dolandırıcıları gördük. Bu soy dolandırıcıların radarına girmemek için akıllıca cevelan şirketi seçimi önemli” dedi.

Pandemi dolayısıyla 2 sene boyunca ev dışından gelen ziyaretçilere umre kapısını kapatan Suudi Arabistan, yeniden umre adaylarını ağırlamaya başladı. Suudi Arabistan, 2022- 2023 sezonundaki hac mevsiminde talih içinden ve mikro dışından toplanmış bire bir milyon ziyaretçi kabul edeceğini açıkladı. Umre adaylarının lahut topraklardaki yolculuğu, Ilmek İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ölçülü umre turları ile 15 Ağustos’ta başladı.

Umre sezonunun baştan başlamasıyla umre adaylarının dolandırıcıların radarına girdiğini tamlayan Ecmain Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Melik Koçer, “Kişiye Özel ya da 5 sarih umre turu başlığı altında pazarlanan umre turları, turizm sektöründe yeni benzeri alanın gelişimini hızlandırdı. Kutsal topraklarda dini görevini hesabına ifham etmek isteyenler bu tür turlarla konforlu bir seyahat deneyimi yaşayabiliyor. Sayı Farkı 14 dönme kendisine planlanan turlarda 3 yıldızlıdan 5 yıldızlıya uzanan değişik bakım kalitesi sunuluyor. Ancak herhangi bir yetkisi olmayan kişiler, konforlu aynı umre turu vaat ederek yüklü miktarlarda dünyalık alıp ortadan kaybolabiliyor evet bile 5 engelsiz gezi garantisi verip serencam basamak çığlık bir bakım sunabiliyor. Pandemi öncesinde sıkça karşılaştığımız bu soy dolandırıcılar, 2022- 2023 sezonunun açılmasıyla umre adayları için hırs yaratıyor” dedi.

“TUR ŞİRKETİ SEÇERKEN DİKKATLİ OLUN”

Umre adaylarının, hac evet dahi umre organizasyonu ika yetkisi bulunmayan eşhas eliyle dolandırılmaya de namzet olduğuna özen çekici Koçer, “Sayısal teknolojinin gücü yardımıyla umre organizasyonları genel ağ üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Fakat umre adaylarının yetkisi sıfır dolaşma şirketleri adına görmüş geçirmiş ve efdal ayrımsız işaret bilinirliğine topluluk tur şirketlerini yeğleme etmesi gerekiyor. Bir Zaman umre adaylarını kutsal topraklara sevk vaadiyle kandırıp, Mekke’ye akıllıca yola çıkaran fakat Urfa’evet götüren dolandırıcıların umre adaylarında yarattığı hayal kırıklığı hafızalardaki yerini koruyor. Bu cins dolandırıcıların radarına girmemek üzere akilane cevelan şirketi seçiminin şişman önemi bulunuyor” ifadelerinde bulundu.

Ülkenin ciharıyek yanından vatandaşı umreye götürdüklerini nâkil Koçer, “Umre adaylarına konaklama ve ulaştırmadan rehberliğe kadar sunduğumuz kamu hizmetlerimizle 5 küşade umre seyahati yaşatıyoruz. Ayrıcalıklı hizmet prensibimizle umre adaylarının lahut topraklardaki yolculuğunu konfor ve lüksle buluşturuyoruz. Köklü deneyimimizle şekillendirdiğimiz, umre adaylarının her nev beklentisini karşılayan liyakatli organizasyonlarımızla memnuniyet seviyesini zirveye çıkarmayı başardık. Ankara merkezli aynı iştirak kendisine İstanbul, İzmir, Manisa, Konya, Bursa, Yalova, Balıkesir, Gaziantep, Sivas, Afyonkarahisar, Kırıkkale, Yozgat, Çorum, Malatya, Ardahan, Erzurum, Rize üzere ülkemizin dört bir yanına hizmet kalitemizi götürdük. Bakir sezonda bile yüzlerce umre adayının seyahatini keyifli bire bir şekilde gerçekleştirmesini sağlayarak kudretli organizasyonlarımıza yenilerini ekleyeceğiz” diye konuştu.

Share: