Utku Çakırözer’den Moskof Oligarkların Yatlarına Tepki: “Bunun Adı Eskimemiş Reza Zarrablar Yaratmaktır”

CHP Eskişehir Mebus Yengi Çakırözer, Rus oligarklara ilişkin yatların Türk karasularında bulunmasına TBMM Umumi Kurulu’nda reaksiyon gösterdi. Çakırözer, “Biz burada savaşı kınayan bildiriler yayınlayalım, Şentop gitsin Kırım Zirvesi’nde konuşsun, sarayın umurunda değil. Onlar ne yapıyor? Putin’in destekçilerine dal kanat açıyor. Aynı da bunun adına ‘tarafsızlık’ diye bizi ve dünyayı kandırmaya çalışıyorlar. Hububat güvenliği üzere yürütülen diplomasi tarafsızlıktır, önemlidir, değerlidir. Barış üzere çaba izah etmek, ara buluculuk girişimlerinde yatmak doğrudur ama buradan uyarmak isterim; bu fotoğrafın adı ‘tarafsızlık’ falan değildir. Bu fotoğrafın adı, düpedüz ambargo fırsatçılığıdır, yaptırım fırsatçılığıdır. Bunun adı, yıpranmamış Reza Zarrablar yaratmaktır. Bunun adı, yeni başmak kutuları demektir, kullanılmamış mülk ittihaz makineleri demektir” dedi.

Utku Çakırözer, TBMM Genel Kurulu’nda geçmiş yaptığı konuşmada, Türkiye- Rusya ilişkilerini değerlendirdi ve Acımasız oligarkların Türkiye karasularında bulunmasını eleştirdi. Çakırözer, şunları söyledi:

“27 KÜÇÜK AY 2020’DE SURİYE’DE ŞEHİT DÜŞEN 34 ASKERİMİZİN HESABINI SORABİLDİNİZ Mİ”

“CHP namına, önümüze gelen herhangi bir tezkerede şu soruyu ısrarla sormaya devam ediyoruz: 27 Küçük Ay 2020’bile Suriye’üstelik martir sakit 34 askerimizin hesabını sorabildiniz mi? O askerlerin martir edilişinde sorumluluğu bulunduğu büyüklük yetkililerince küşade rapor edilen Rusya’evet alın hangi yaptınız? Hiçbir özdek. Tam bilakis, Türkiye’yi eskisinden elan aşkın Rusya’evet bağımlı yaptınız. Hesabını sordunuz mu? Bir cılız defo olsun alabildiniz mi? Faydalı. Amma tıpkısı Rus kavga uçağı Türkiye aracılığıyla düşürüldüğünde Rusya, kayıtlı resmi ayrımsız özür mektubu alana kadar Türkiye’ye cebin temas kök yaptırımı uygulamıştı. Siz ise 34 şehidimizin hesabını sormayı bıraktık tıpkısı kenara, ulusal gururumuzu ayaklar altına kabul etme pahasına gidip Putin’in kapısında dakikalarca bekletildiniz. O hakaret yetmedi, bekleme görüntülerinin kamuoyuyla paylaşılmasını bile sineye çektiniz. Sizin o bilcümle övündüğünüz ilkeli, çalımlı dış politikanız, aha fakat bu büyüklüğünde ilkeli, ancak bu büyüklüğünde onurludur.

“RUSYA’NIN ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI ADIMLARI KABUL EDİLEMEZ”

Rusya, Türkiye üzere şanlı ayrımsız ülke. Bölgemizdeki gelişmeleri aracısız ya de dolaylı etkileme gücüne topluluk bir talih. İlişkilerimizi mebzul burulmak, Türkiye’nin millî çıkarına. Fakat, ilk Gürcistan’üstelik arsıulusal hukuku bulunmayan sayan müdahaleleri, peşi sıra egemen bire bir ululuk olan Ukrayna’nın Katliam bölgesini işgali, sonraları Ukrayna’nın işgali, hepsi uluslararası hukuka ters. Bunlar akseptans edilemez. İktidar ve aykırılık, akseptans edilemez buluyoruz. Bihakkın TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’un bu hafta Zagreb’bile 1.Arsıulusal Parlamentolar Arası Katliam Platformu Toplantısı’na katılarak bu tutumumuzu kayda geçirmesini olumlu değerlendiriyoruz.

Ukrayna Parlamentosu Dışişleri Komisyonu ile TBMM Dışişleri Komisyonu’muzun toplantısında CHP temsilcisi yerine bizzat ego, konuyu gündeme getirerek Sayın Şentop’a çağrıda bulunmuştum. ‘Türkiye en son düzeyde bu toplantıya katılmalı’ demiştim. Sonuçta, Sedir’imizin Katliam Zirvesi’nde en son düzeyde katılma sağlaması hem Katliam Tatarı soydaşlarımızı kıvançlı etti hem birlikte Rusya’nın hukuksuz işgali altında millî egemenliğini koruma mücadelesi veren Ukrayna’yı kıvançlı etti. Şentop, orada, ‘Rusya’nın Katliam, Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’u ilhakını tanımıyoruz, bunlar bulunmayan hükmündedir. Katliam ve bağlama altındaki sair bölgeler karışma Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne Türkiye sarsılmaz destek veriyor’ dedi.

“32’DEN FAZLA YAT KARASULARIMIZDA, ARZ BEŞ ALTI 13 TANESİ DEMİRLİ”

Divan’imizin resmi tutumunu ortaya koyması açısından bunlar cesim izahat. İyi, evire çevire ama bu söylemle gösteri birbirini tamamlamıyor. Saraydaki bir tane kayırıcı yönetimi Rusya’ya kendisini anca bağlamış kim Meclis Başkanı’nın sözlerinin tek anlamı kalmıyor. Bozukluk hakeza diyorum? Bu fotoğraflar, birlik üstelik Sayın Şentop Katliam Zirvesi’ndeyken acun basınında vadi aldı. Ne bunlar? Putin’in kelle destekçisi Rus oligarkların yatları, öyle hakeza değil, seçkin biri 100 milyonlarca dolar. Bizimle ne alakası var? Zira yatlar Türk limanlarına demirli. Arsıulusal yaptırım kararı var, tek yere gidemiyorlar. Vah vah, Türkiye’ye sığınmışlar. 32’den aşkın yat girmiş karasularımıza. Genişlik birkaç 13 tanesini demirli şu anda. İsimleriyle, yerleriyle biliniyor: Preadator, Solaris, Titan, Ragnar, Romeo, Flying Fox, Halo, Eclipse, Anna, Garcon, Pasific. Ki bu oligarklar? Moskova’daki kavga makinesinin destekçileri, belki da muamma ortakları. Hangisinin, ne yatı Türkiye’nin neresinde, hepsi biliniyor, yazılıyor, görüntüleniyor.

“BUNUN NAMERT YENİ REZA ZARRABLAR YARATMAKTIR”

Biz burada savaşı kınayan bildiriler yayınlayalım, Şentop gitsin Kırım Zirvesi’nde konuşsun, sarayın umurunda değil. Onlar hangi yapıyor? Putin’in destekçilerine dal kanat açıyor. Benzeri dahi bunun adına ‘tarafsızlık’ diyerek bizi ve dünyayı kandırmaya çalışıyorlar. Hububat güvenliği için yürütülen diplomasi tarafsızlıktır, önemlidir, değerlidir. Barış amacıyla ceht göstermek, arabuluculuk girişimlerinde gezmek doğrudur ama buradan uyarmak isterim; bu fotoğrafın adı ‘tarafsızlık’ filan değildir. Bu fotoğrafın adı, düpedüz engelleyim fırsatçılığıdır, müeyyide fırsatçılığıdır. Bunun adı, eskimemiş Reza Zarrablar yaratmaktır. Bunun adı, kullanılmamış ayakkabı kutuları demektir, eskimemiş mal ittihaz makineleri demektir.

Bu yatların ülkeye girişine müsaade verenlere çığırmak isterim: Ukrayna’da yaşanan zulümden ölen, işkence gören binlerce sivilden haberiniz var mı? Yerinden edilen milyonlardan, ülkelerinin kurtuluşu üzere savaşçı Ukraynalı askerlerin eşleri ve çocuklarının Türkiye’ye sığındıklarından haberiniz var mı? Bursa’dahi, Eskişehir’dahi, Elazığ’bile ve apayrı şehirlerde eğreti kendisine misafir ediyoruz. Eskişehir’üstelik biraz posta müzakere ettik; belediyelerimiz, merkezi idare destek veriyor. Bildiğim kadarıyla Sayın Emine Erdoğan, o anneleri bizzat ağırladı, çocuklarının konserini dinledi. O antlaşma kim bu allahsız engelleyim fırsatçıları? Bu yatlar neyin nesi? Yani demincek siz, Moskova’daki uğraş makinesinin ortağı bu oligarkları, Türkiye’ye sığınan o Ukraynalı kadınlar ve çocuklarla tıpkı kefeye mi koyuyorsunuz? Bu fotoğrafın anlamı kamu dahi budur.

Tamam, Türkiye bu yaptırımlara uymuyor. Amma bunun anlamı, her istediğini fayrap etmek olmamalıdır. Hukuken uymak zorunda olmayabilirsiniz ama bire bir üstelik mukayyet olmayan ahlaki, vicdani ilkeleriniz namevcut mu sizin? On Paralık mi huzursuz olmuyorsunuz bunları gördüğünüzde? İşin kolayını bulmuşsunuz. Hangi ister var vicdan azabı duymaya? Bir iş sizi çok mu rahatsız ediyor? Çarçabuk sarayın sansürcüleri devreye girsin, herkesin gördüğünü biz görmezden gelelim. Bu haberlere ‘dezenformasyondur’ damgası vurun geçsin, rahat etsin vicdanlarınız. Savaşmış, kadınlarmış, çocuklarmış, ölüyormuş, kimin umurunda.”

Share: