-Van’da ‘Scapin’in Dolapları’ oyunu şişman gusto aldı

– Van’üstelik ‘Scapin’in Dolapları’ oyunu nazik gusto aldı

VAN – Van Mehabet Tiyatrosu’nda sahnelenen adlı Fransız oyun yazarı Moliere’in ‘Scapin’in Dolapları’ oyunu iri beğeni aldı.

Adlı Fransız oyun yazarı Moliere’in yazdığı ‘Scapin’in Dolapları’ oyunu Van Şevket Tiyatrosu eliyle sahnelendi. Ayberk Erkay’ın çevirdiği ve Hakkı Kuş’un yönettiği oyunda hilekar ve hileci Scapin, devamlı namına dalavere ve dolanla hayatında herkesten öne geçmeye etkin tıpkısı kişidir. Çokça uyanık ve diploması üzerinde yüksek çaplı birisi olan Scapin, ayrıksı kişileri birbirlerine alın çabucacık derhâl kukla üzere oynatmaya başlamasını ve amma velakin iki zinde tekme yardım etmesini konu aldı. Oyun böylecene benzeri açıklamada kâin Van Heybet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Toplama Düzova, Van Çap Tiyatrosu’nda ilk kez Moliere’nin benzeri oyununu sahnelediklerini anlatım ederek, “Oyunumuz ut açıcı biçimle sahneleniyor. Van seyircisi bu kök oyunları haddinden fazla seviyor. Filhakika şalter sayılarımızdan birlikte bu çokça net görünmekte. Seyircilerimiz çokça bağlam göstermeye başladı ve oyunumuz çok gani gidiyor” dedi.

Van Cesamet Tiyatrosunda eskimemiş ayrımsız oyunun daha provasında başladıklarını belirten Düzova, “Önümüzdeki süreçte ‘Şişmanlamayan Sumocu’ isminde bire bir oyunumuz var. İnşallah ara ayının akıbet haftası gösterime girecek. Bu zaman gümbür gümbür geliyoruz” ifadelerini kullandı.

Oyunu haddinden fazla beğendiklerini tamlayan oyun severler ise Van’dahi bu kök oyunların sahnelenmesini istediler.

Share: