Yağmur İstanbul’u köle aldı! İşte mahdut geneli hava raporu raporu

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve maşrık akarsu, Karadeniz, (Eskişehir hariç) İç Anadolu, Şarki Akdeniz, Şarki Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin sağanak ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop aut) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin lep kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin maşrık ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde domestik kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Albeni sıcaklıklarının; yıldız, iç ve gün batısı kesimlerde zaman normallerinin 4 ila 8 etap altında, doğu bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden belli belirsiz, ara sıra itidalli kuvvette, Marmara, Şimal Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde kuzeyli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Şark Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin kenar kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde evcil akva olması beklendiğinden yaşanabilecek karşıt şartlara alın (ansız yeğin, seylap, saika, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Şimal Veli kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şarki Akdeniz kıyıları ile Şarki Anadolu’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli olarak (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin kuzey ve şarki çevrelerinin boğanak ve gök patırtılı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında domestik akva olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği durum ediliyor. Rüzgarın; Yıldız Veli kıyılarında şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin fasılalı bora ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; öğleden sonraları Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın kuzey ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın mağrip ilçelerinde yerel akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir aut kesim genelinin espaslı bora ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şark ilçelerinde yerel sağlam olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, nahiye genelinin fasılalı bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında evcil sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, kesim genelinin aralıklı sağanak ve asuman curcunalı bora yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kalabalık çevreleri ile Tokat’ın şarki ilçelerinde yerel yerine sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, kesim genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü bora yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin sağanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor.Share: