Yurdun genelini etkisi altına kayran yağışlar cumaya büyüklüğünde sürecek

Yurtta görülen yağışların Antalya çevresi ile Isparta’nın güneyinde gece saatlerine büyüklüğünde kuvvetli olarak bitmeme edeceği, cuma gününe kadar ülkenin nazik tıpkısı bölümünde etkisini sürdüreceği bildirildi.

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü Albeni Durum Uzmanı Delice Şahbaz, AA muhabirine, haftalık çekicilik durumuna ilişkin hikmet verdi.

Yurdun dünden itibaren yağışlı havanın etkisi altında olduğunu tamlayan Şahbaz, zaman akva yağışların Antalya çevresi ile Isparta’nın güneyi, Burdur’un doğusunda geceleyin saatlerine kadar süreceğini rapor etti.

Yarından itibaren Kıyı Iye, Uşak çevreleri, Denizli’nin batısında yağışların evcil kendisine sağlam olmasının beklendiğini tamlayan Şahbaz, ” Marmara’nın güneyinde yağışlar bitmeme edecek. İç Rum’da Eskişehir ile Ankara’nın şimal ve günindi ilçeleri ile Antalya çevresi, Isparta ve Burdur’un maşrık kesimlerinde yağışların kuvvetli olacağını durum ediyoruz.” diye konuştu.

Şahbaz, Antalya’nın şehir merkezi, Manavgat kesimlerinde domestik sağlam bitmeme fail yağışların, erte akşam ezanı hafifleyeceğini, erte gece saatlerinden itibaren ise tekrar kuvvetleneceğini söyledi.

“Hafta sonu sıcaklıklar sezon normallerinin konusunda çıkacak”

Yağışların imdi bora, Gün Doğusu Rum ve Gün Batısı Karadeniz’in erdemli kesimlerinde ise karla anlaşılmaz baran ve kar şeklinde olmasının beklendiğini bildiren Şahbaz, şu bilgileri verdi:

“Yağışlı hava perşembe haset sonuna kadar sürecek. Cumadan itibaren yağışlar yurdun genelini tecezzi etse birlikte Marmara’nın şimal kesimlerinde ve Karadeniz çevrelerinde bitmeme edecek. Yağışla alay malay sıcaklıkta tıpkı tutar düşme var amma mevsim normallerinin altına düşmesini beklemiyoruz. Perşembe gününden itibaren yağışlı tümce etkisini azalttıktan sonradan sıcaklıkların gene sezon normallerinin üstüne çıkmasını bekliyoruz. Hafta sonu mevsim normallerinin üzerinde bir flama olacağını öngörüyoruz. Genel yerine mevsim normallerinin 2 ila 4 mertebe, saha düz 8 basamak üzerinde sıcaklıklar bekliyoruz.”

“Pazardan itibaren yıpranmamış yağışlı hava sistemine girilecek”

Şahbaz, yurdun iş günü akşam saatlerinden itibaren Marmara’dan başlayarak, yıpranmamış bire bir yağışlı albeni sistemine gireceğini bildirdi.

Vatandaşları uyarıcı Şahbaz, hâkim, su baskını, kıran kesimlerde sebep riski, yağış anında akva rüzgara alın tedbirli ve tetik olunmasını istedi.

Share: