6-8 Teşrinievvel olaylarında martir olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun us yerde kalmadı, yurt sağolsun”

– 6-8 Ilk Teşrin olaylarında şehit olan Hüseyin Hatipoğlu’nun babası: “Oğlumun kanı yerde kalmadı, vatan sağolsun”

AMASYA – HDP’nin çağrısı üstüne 6-8 Ilk Teşrin 2014’te yıldırı örgütü PKK yandaşlarının Kobani bahanesiyle gerçekleştirdiği hunriz olaylarda Bingöl’de şehit olan 2 polisten Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu, saldırının 8. yıldönümünde memleketi Amasya’bile adını taşıyan cet ocağında dualarla anıldı. Martir babası İlyas Hatipoğlu, “Oğlumun kanı yerde kalmadı, yurt sağolsun. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” dedi.

Odası yadigâr fotoğraflarıyla donatıldı

Martir başkomiserin saldırıdan önce adını kendisinin verdiği baba ocağı ‘Şüheda Apartmanı’nın ismi ailesi aracılığıyla ‘Şehit Hüseyin Hatipoğlu Apartmanı’ olarak değiştirildi. Habbe benzeri odası da görev yaptığı Kalabalık ve Bingöl’de çekilen andaç fotoğrafları ile eşyalarıyla donatıldı.

Eli hunriz teröristin yakalandığı haberini Atalay Ürker’den almışlardı

IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye bindi bahanesiyle başlayan olaylarda dönemin Bingöl Inanma Müdürü Atalay Ürker ve yanındakilere düzenlenen saldırıda Ürker aheste yaralanırken, yardımcısı Atıf Delicesine ve Başkomiser Hüseyin Hatipoğlu martir olmuştu. Geride ızdıraplı tıpkı âdem ile ayrımsız kız çocuğu bırakan Hatipoğlu’nun ana ve babası güzeşte yıl oğullarının katili turuncu kategorideki teröristin yakalandığı haberini telefonla arayan Atalay Ürker’den almıştı.

“Bizde Türk-Kürt ayrımı diyerek birşey namevcut”

8 yıl önceki yaşanan hunriz eylemlere faktör olanların başında Selahattin Demirtaş ve HDP yöneticilerinin geldiğini tamlayan İlyas Hatipoğlu, “Bizde Türk-Kürt ayrımı diye niteleyerek benzeri molekül namevcut. Çağrıyı yapanlar anlaşılan. Onlar sokağa çağırma etmeseydi bu yaşananların hiçbirisi ihtimal olmayacaktı. Sistem kardeşçe yaşayacaktı. İnşallah sorumlular cezasını çekecek” diye niteleyerek konuştu.

Şehitler üzere yakarış edildi

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Itimat Müdürü Şanlı Kemal Kurt ve beraberindeki yetkililerle şehit başkomiserin babası İlyas Hatipoğlu ile annesi Adeviye Hatipoğlu’na ziyarette bulundu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından yurt toprağı için canlarını feda fail şüheda amacıyla yakarış edildi.

Yasin Börü ve arkadaşları da unutulmadı

Uzun namlulu zırh, molotofkokteyli, vahi fişek, taş ve sopalarla amme binalarına ve araçlarına, vatandaşların evlerine, iş yerleri ile araçlarına zarar verildiği 6-8 Teşrinievvel olaylarında Gün Doğusu ve Güneydoğu Rum Bölgesi halkının başkaldırı üzere kışkırtıldığını hatırlatan Ilbay Mustafa Masatlı, 2 polis martir olurken, 35 vatandaşın hayatını kaybettiğini ve 760’tan aşkın bile yaralının olduğunu söyledi. Yasin Börü ve arkadaşlarının bile bu saldırılarda linç edildiğine özen çekici Mustafa Masatlı, “16 yaşındaki bire bir bala 3 arkadaşıyla gelişigüzel müzaheret dağıtırken bu canilerin saldırısına uğrayıp linç edilerek hayatlarını kaybetti. Onlara de Allah’tan yağmur diliyorum” şeklinde konuştu.

Vali Masatlı: “Bu memlekete kendini ilgili hisseden insanlarımız bizim çıban tacımız”

Yaşanan olayların tekrarlanmaması üzere ilişki, muadele ve dayanışmanın önemine vurgu fail Masatlı, “Bu memlekete kendini vabeste ve ait hisseden, bu memlekette sürgit yaşamayı kanaat eden bütün insanlarımız bizim kafa tacımız” ifadelerini kullandı.

Share: