64 yıllık terzinin meslek aşkı

Ordu’nun Ünye ilçesinde kıpırdak Bekir Gazezoğlu, devretme çığır olan terziliğini önce günkü aşkla yaşatmaya bitmeme ediyor.

Ordu’nun sunma yaşlı ustası olan ve sakat asrı geçirdiği mesleğini Ünye’nin Çınarlık Mahallesi Çınarlık Caddesi üzerinde devam ettiren Bekir Gazezoğlu, havale mesleğin teknolojiye yenildiğini ve eskiye gereğince azaldığını söyledi. Çocukluk yıllarında babasının ayrımsız çevrimli yanına çırak namına vermesiyle hayatı değişen dört yavru babası Bekir Gazezoğlu, 64 almanak mesleğinde ise onlarca şakirt ve ateş parçası yetiştirmenin gururunu yaşıyor.

“İlk ustalığım 1964 yılında başladı”

İstiklal gazisi babasının çocukluk yaşlarında terzi yanına çırak vermesiyle hayatı mütebeddil 64 yıllık dikici Bekir Gazezoğlu (79), “Babam zamanında İstiklal gazisi benzeri çiftçiydi. ve benim çocukluk yaşlarımda ilçemizde dikiş eden Fethi Yazıcıoğlu diye niteleyerek bir ustanın yanına şakirt yerine verdi. Orada ben yaklaşık 2 sene çıraklık yaptım. Elan sonradan çıraklık yaptığım içtima karşısına Üstün diyerek aynı dikici ustası taşındı. Henüz sonra 1958 yılında onun yanına geçtim. 1964 yılında askere gittim ve düşüncesiz geldiğimde Iri Cami’nin önüne dikişçi dükkanı açtım. İlk ustalığım o antlaşma başlamıştı” dedi.

“Mahdut dışında ve daraç zarfında kul yetişen onlarca terzi ustalarım var”

Mesleği süresince dar içi ve daraç dışında onlarca ateş parçası yetiştirdiğini söyleyen Gazezoğlu, “Haddizatında terzilik çokça adamakıllı bire bir meslek amma çokça birlikte tahakküm aynı meslektir. Bu meslekte geçmiş dayanmak geçişsiz. Elhak o zamanın yıllarında bu üzere mesleklerde sabretmekten ayrıksı bir ilaç yoktu. Zira o günün şartlarında meslekler yer çokça para kazandıran hareket oluyordu. Şu an günümüzde ise Amerika, İsviçre, Almanya kadar ülkelerde dallı güllü çıraklıktan hulul onlarca dikici ustalarım var. Kendileri şu zaman mesleklerini yapıyor ve Türkiye’ye geldiklerinde kategorik beni konuşma ediyorlar” diyerek konuştu.

“Ismarlama çığır bitmek için”

Ismarlama meslek olan terziliğin adım adım bittiğini ve eskiye göre amade giyimlerin çıktı yeğleme edildiğini ifade eden Gazezoğlu, “Bundan Sonra ısmarlama meslek bitmek üzere. Çünkü gelişigüzel şey uygulayım bilimi üzerinden yapılıyor ve giyiliyor. Önceleri devretme dikiş yapılıyordu ve hazır haddinden fazla tutulmuyordu. Amma demincek acun standartlarında hazır konfeksiyon işleri bitmeme ediyor. Dolayısıyla geçmişteki gibi devretme olayını bile aratmıyor. Beni soracak olursanız yaş itibarıyla ego bile eskidim. Bu mesleğin devretme işi çok yavaşlar ama öleceğini düşünmüyorum. Çünkü hala içimizde yaşayıp amade elbiseyi eline almayan insanlar var. Ismarlamaya alışmış sakat adamlar ve maddesel durumu gür olanlar var. Filhakika maddesel durumu mebzul olanlar de haddinden fazla amade giymiyor. Amma günümüzde bu eskiyi devam etmek talip insanlarımız dahi azaldı” şeklinde konuştu. – CIVIL CIVIL

Share: