735 bin titrem sofralık zeytin üretimi ile acun rekoru Türkiye’nin

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Dr. Mustafa Tan, zeytincilikte 2022-2023 sezonuna ilgilendiren 421 bin ton yağ, 735 bin titrem sofralık zeytin rekoltesi beklediklerini anlatım ederek, “Türkiye 15 yıl önce koyduğumuz hedeflere bu yıl çokça şükür ulaştı” dedi.

UZZK Başkanı Mustafa Fecir Balıkesir’in Edremit İlçesinde gazetecilere zeytin ve zeytinyağı rekolte rakamlarını açıkladı.

Zeytin ve zeytinyağında bu yılın rekolte çalışmasının bitirildiğini rapor fail UZZK Başkanı Dr. Fecir “2009 – 2010 yılından beri Tarım ve Orman Bakanlığı bildiğiniz gibi konseyimize bu yetkiyi verdi ve bizim koordinasyonumuzda yapılıyor. Bu yıl de yine ben ve arkadaşlarım çokça yavaş benzeri çalışmaya imza attık” dedi.

Türkiye’nin zeytin, zeytinyağı ve zeytin ağacı üzerine belirlenen hedeflere ulaştığının altını çizerek “Türkiye 15 sene geçmiş koyduğumuz hedeflere bu yıl çok şükür ulaştı. Buna göre Türkiye ağaç varlığını 168 milyon semere veren 28 milyon henüz vermeyen tevessül etmek amacıyla 196 milyon ağaca ulaştı. Bu ağaçlardan de bu sene rekor seviyede tıpkısı zeytin üretimiyle 2 milyon 940 bin ton civarında aynı zeytin elde edildi. Bunun 735 bin tonu sofralık zeytin adına adisyon ediliyor. Bu benzeri acun rekoru. İspanya 650 bin ton civarında. Akdarı 500 bin titrem ve tığ acun birincisi öngörüsünde bulunduk” dedi.

Zeytinyağından ise dünya ikinciliği hedefine ulaşıldığını ifade eden Dr. Mustafa Fecir, “Zeytinyağında ise koymuş olduğumuz maksat dünya ikinciliğiydi 15 yıl önceki. Buna dahi ulaştık ve 421 bin titrem zeytinyağı kazanç edileceğini 4 bölgede onlarca uzmanın yapmış olduğu icraat 8-18 Ilkgüz beyninde tespit edildi ve bu rakamlar ülkemiz üzere bugüne büyüklüğünde görülmüş bildirme erdemli rekolte rakamları adına alacak edilecek. Bu sektörümüz ülkemiz ve acun zeytinciliği amacıyla tıpkı dönüm noktası” ifadelerini kullandı.

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün yukarı trendinin sürdürüleceğine inandığını rapor eden UZZK Başkanı Dr. Fecir, “Türkiye bu alanda şahlanışını sürdürüyor ve nazik bire bir sarrafiye bu. Tabii ki çokça iri ayrımsız punt yılı bu. Hem ihracatımızı hem aksiyon tüketimimizde misli misli arttırabiliriz. Bunun için seçkin nev şeye imkan var. İhracatımızı baskıcı tek değişmeyen alınmamalı. Üreticiyi yükselen maliyetler karşısında herhangi bir zamankinden aşkın desteklemeli hükümetimiz. Kim buna Tarım Bakanlığı bizimle olan diyaloğundan çokça iyi bire bir şekilde yapabileceğinden eminiz. Zira bu konuda bile açıklamayı dahi Sayın Nazır bize konfirmasyon etti. Kendisine üstelik aracılığınızla teşekkür ediyorum. Biz bu Sektörün elan de yukarılara gitmesini umuyoruz. Türkiye çıktı korteks değiştirmiştir bu anlamda. ve zeytin zeytinyağını türe ettiği yere halk birliğiyle öğütmek istiyoruz” diye konuştu.

Üretim maliyetlerinin arttığına değinen Dr. Mustafa Tan, “Istihsal maliyetleri dediğim gibi haddinden fazla faziletli bire bir kilo zeytinyağı maliyeti 60 lirayla 100 liralık ortada değişiyor. Bunu ambalajı, kargosu ve benzerleri yok. Şu anda İspanya’dahi 5 – 5 buçuk Euro civarında. İtalya ise 10 Eurolara akıllıca gideceğinin kilogramına anlatım ediyor. Çünkü orada mütenavip yerine dikilen, ekilen günebakan bile sonuç 500 yılın sunu yağışsız mevsimi olması nedeniyle istenen düzeyde olmadı. İtalya’de yüzdelik 50 üretimleri düştü” dedi.

İhracat ve ambarlama konusuna değinen UZZK Umumi Heyet Başkanı Dr. Mustafa Tan “Türkiye 421 bin ton yağ üretirken, İspanya fakat aynı buçuk milyon tondan 750 bin tona, İtalya 330 bin tona ve Yunanistan 300 bin tona, Tunus’ta 220-260 bin tona indi. Türkiye ise İspanya’nın ardından koymuş olduğu hedefe oturdu. 421 bin tonla. Bu dediğim kabilinden çok nazik punt fakat bunu depolamak sıklet tür. Bu konuda destekler gerekiyor. İhracatta sonsuz dolaşım olmalı ki bu dünyalık elimizde şişmesin” dedi.

Sezonun çoğalan benzeri yıl olacağına değinen Dr. Tan, “Bütün birlikte fasıl namına cümle tarafların katılımı ve kazancının bol olduğu, bereketli olduğu bire bir sene düşünüyoruz. Bize bu konuda destek veren cümle hava kuruluşlara, başta vekillik görünmek için aracılığınızla saygılarımızı, sevgilerimizi sunuyoruz” diye niteleyerek konuştu. – BALIKESİR

Share: