Acun Forma Mutfağı, ısıdam yemekleriyle deprem bölgesinde

İspanyol Şef Jose Andres vasıtasıyla 2010 yılında kurulan kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşu Acun Kalıp Mutfağı (WCK) 9 Şubat’tan itibaren sarsıntı bölgelerinde yerli şefler ve gönüllülerle hamam aşındırmak yapıp afetzedelere dağıtıyor.

2010’bile Haiti’de meydana mevrut depremde afetzedelere ısıdam aşındırmak pişirmeye başlayan ve afetin olduğu yerlere hızlıca ulaşan WCK’nın gönüllü şefleri, Türkiye’deki depremlerin ardından hızlıca bölgeye geldi. 9 Şubat’ta evvel olarak kesintisiz müteharrik taharri-kurtarma ekiplerine azık dağıtmaya başlayan WCK, gönüllüler ve yerli şeflerle gelişigüzel afet bölgelerinde depremzedelere sıcak yemek sağlamaya devam ediyor.

YERLİ ŞEFLERLE HER YERDELERDünya çapında üne kavuşan ve en üst Ukrayna’nın işgali sırasında Polonya sınırında 8 mutfak açan WCK, Kahramanmaraş depremleri sonrasında önceki etapta İskenderun’de domestik tıpkısı restoranla katılım yaparak aş damı kurdu ve sair taraftan Lider Jose Andres ise Kahramanmaraş’ta gönüllerle birlikte ikinci mutfağı kurdu. Antakya ve Adıyaman’ın ilçeleri Gölbaşı ve Besni’de ise başka WCK çalışanları yunak aşındırmak yapımını ve dağıtımını birleştirme etti.2 BİN KAVRULMUŞ DÜRÜM DAĞITILDIAfetzedelere yemek pişirirken yerli halkın damak tadına ilgi ettiklerini vurgulayan WCK çalışanları Antakya’birlikte 2 bin kadar kavrulmuş dürüm dağıttı. Osmaniye’ye kadar vasıl WCK, Antakya’dan Suriye’nin depremden etkilenen kuzeybatı bölgelerine geçerek orada birlikte aşındırmak dağıtımını başladı. Gaziantep’in aşındırmak kültürüyle alım duyan tıpkı site olduğunu belirten Lider Jose Andres, burada üstelik acul bir şekilde mutfak açarak yerli restoranlarla gelişigüzel günde 14 bin yabanlık kemirmek yaptıklarını belirtti. Evcil reis ve aşçılara çok teşekkürname eden Lider Andres, şimdiye büyüklüğünde 600 bin aşındırmak dağıttıklarını vurguladı.

Share: