Azerbaycanlı şehit Tümgeneral Haşimova’nın ismi Balıkesir’de yaşayacak

Azerbaycanlı şehit Ferik Haşimova’nın ismi Balıkesir’de yaşayacak

Şehit ailelerinin buluşmasında gözyaşları başat oldu

BALIKESİR – Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri Birliği’nin “Biricik Budun Yegâne Kalpgâh Projesi” çerçevesinde Karabağ savaşında şehit sakıt Tümgeneral Polad Haşimova’nın annesi ve kız kardeşi Balıkesir’üstelik mihman edildi. Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz, şehit ailesine Ferik Haşimova’nın isminin Sındırgı’de ayrımsız parka verileceğini müjdeledi.

Azerbaycanlı martir Korgeneral Polad Haşimova’nın annesi Semaye ve kız kardeşi Kamala, TÜİB’in “Biricik Kavim Tek Yürek Projesi” çerçevesinde Balıkesir’e davet edildi. Balıkesir ziyaretinin geçmiş gününde Koy ilçelerine yapılan gezinin arkası sıra Azerbaycanlı martir ailesi Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın konuğu oldu. Balıkesir’dahi olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren familya, TÜİB ve Başbuğ Yılmayan’a teşekkür etti.

Karabağ kahramanı şehit Korgeneral Polad Haşimova’nın annesi Semaye Haşimova, “Balıkesir’e gelmekten çokça mutluyuz. Balıkesir’in uray başkanıyla görüşmekten dahi mutluyuz. Onlardan istiyoruz kim Tanrı onlara mufassal can sağlığı versin. Biz Azerbaycan halkı kendisine, Türk halkı adına rastgele öğün demişiz kim tığ tıpkısı ahi iki devletiz. Amma bugün bizim alnımız belirgin, yüzümüz dürüst diyebiliriz kim tığ Türk Devleti’yle bir kardeş, aynı devletiz. Türk halkı seçme nöbet Azerbaycan halkının arkasında olduğu için özümüzü memnun hissediyorum. 18’nci yılda dahi Azerbaycan muharebeye gidende Türk değme el Azerbaycan’ın yanında oldu. Karabağ’ımızın alınmasında ego diyorum kim Türkiye iri amal gördü. Belediye başkanımıza bizi burada ağırladığı için günahsız teşekkürlerimizi bildiririz. Bizi buraya getiren balamız çok salim olsunlar. Bizi Azerbaycan’dan Türkiye’ye getirip şehit aileleriyle görüştürüyor. Bizi iki gündür gezdirip görüştürdüğü için herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Şehidimizin ismini parka vereceğiz”

Azerbaycanlı martir ailesini ağırlamaktan değer duyduklarını anlatım fail Başbuğ Yılmaz ise, şehit Korgeneral Polad Haşimova’nın isminin Sındırgı’bile bire bir parka verileceğini kaydetti. Yılmayan, “Balıkesir’imiz tarihte yeryüzü çokça şehit veren illerden bir tanesi, özellikle Cumhuriyet Altını tarihinde ve Çanakkale Savaşı’nda. Balıkesir er ayrımsız ulus ve subayı, polisi, askeri tükenmez ayrımsız kent. Sizi buralarda ağırlamaktan çok memnunuz. Ego evire çevire ayrımsız haber isnat etmek istiyorum. Martir olan oğlunuz yerine Sındırgı ilçemizde onun ismini tamamıyla yaşatacak tıpkı parka ismini vereceğiz. Bunun sedir kararını kabul etmek üzere ihvan önerge verdi, tabiatıyla fikir birliğiyle akseptans edilecek inşallah. İsmini tamamen yaşatacağız. Dediğiniz kabilinden bir tane budun iki çap bütün beraber olacağız. Karabağ hepimizin vicdan azabıydı. Şehitlerle kâh şeyler fakat gerçekleşiyor. Onlara öldü demeyiniz, onlar bilcümle bizimle beraberler. İnşallah oğlunuz hepimizden şefaatçi olur. Balıkesir’imize geldiğiniz için çok teşekkürname ediyoruz” dedi.

“Tek Mehabet Bir Tane Yürek”

TÜİB Eğitim Hars Komisyonu Başkanı Ragıp Zerrin de, “Türkiye Azerbaycan İşadamları ve Sanayicileri İçtimai Birliği kendisine biz Bir Tane Ululuk Yegâne Canevi Projesi başlattık. Kavga zamanında bilcümle martir ailelerini biricik bir tane musahabe ettik. Bu ziyaret sonrasında projemiz durmasın diye niteleyerek Azerbaycan’daki öğrencilerimizden 20 tanesini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğrenimlerini görmeleri üzerine hazırlıklar yaptık ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğrenimlerini görüyorlar. Şu anda dahi 44 ailemizi Türkiye’deki 44 şehirde misafir ederek, 44 şehit ailesiyle buluşturma projemizi gerçekleştiriyoruz. Sayın Uray Başkanımız Yücel Yılmayan Bey’in katkılarıyla bu projenin Balıkesir ayağında burada bulunmaktan çokça mutlu, mutlu olduk. İki gündür haddinden fazla evire çevire yerleri gezdik, martir ailemiz bile bundan çokça memnun oldu. Burada katkıları olan bilcümle müteharrik arkadaşlarımıza, belediye başkanımızın yardımcılarına haddinden fazla teşekkürname ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Şehit Haşimova’nın annesi ve kız kardeşi, 2015 yılında Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde teröristlerce girdiği çatışmada martir düşen Gedikli Çavuş Bahir Göçkün’ün ailesiyle de tıpkı araya geldi. Ziyarette şehit Astsubay Çavuş Deniz Göçkün’ün annesi Ayfer Göçkün ile martir Ferik Polad Haşimova’nın annesi Semaye Haşimova birbirlerine sarılarak yaş döktü. Azerbaycanlı martir ailesi, antrparantez Balıkesir Üniversitesi’nde okurken Karabağ savaşına katılarak şehit sakıt Mammadagna Safarov’un isminin verildiği konferans salonunda Azerbaycanlı öğrencilerle bir araya geldi.

Share: