Bacağı kesilen Bengisu Voleybol Milli Takımı’nın başarısı amacıyla ter döküyor

Ankara’de geçirdiği gidiş geliş kazasının peşi sıra sağlıklı bacağı kesilen Bengisu Saika, oturarak voleybolda milli takımın başarısı üzere ter döküyor.

Bengisu Yıldırım’ın hayatı 12 yaşındayken otomobilin çarpması sonucu ağız ağıza değişti. Ilçe sonrası yaklaşık iki ay hastanede tedavi gören Yıldırım esen bacağını kaybetti.

Bu süreçte oturarak voleybolla ilgilenmeye başlayan Yıldırım, ailesinin verdiği destekle hem eğitim hem bile spor hayatını başarılı şekilde yürütüyor.

Ankara Sebep Beyazıt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü 1. dershane öğrencisi olan Sebep, umu verdiği spor dalında milli takıma büyüklüğünde yükselmenin gururunu yaşıyor.

Milli takım formasıyla moral ve motivasyonu elan birlikte arttı

Aksaray Paralimpik Oyunları Tedbir Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Bolu Gençlik Merkezi Spor Kulübü oyuncusu 18 yaşındaki Bengisu Saika, AA muhabirine, kısaca 3 yıldır oturarak voleybolla ilgilendiğini, bire bir yıldır üstelik milli takımda olduğunu söyledi.

Trafik kazasının arkası sıra ailesinin desteği sebebiyle çabuk şekilde eskimemiş hayatına uyarlanmış olduğunu anlatan Sebep, “İki ay kadar hastanede otama gördüm fakat bacağımın kesilmesini önleyemedik. Doktorlarımız ayağımın kesileceğini söylediğinde çok dağ olmuştum. Tıbbi namına genişlik filhakika buydu.” dedi.

Sebep, tedavi sürecinde dahi yetişek hayatından izansız kalmadığını, öğretmenlerinin hastaneye gelerek kendisine apotr olduğunu kaydetti.

Kısa tıpkısı sürede evde terbiye döneminin olduğunu ardından etken eğitim bilimi hayatına bitmeme ettiğini tamlayan Yıldırım, “Afiyet lisesi mezunuyum. Hem spor hem üstelik yetişek hayatımı alay malay muvaffakiyetli şekilde yürüttüm. Tedavi dönemim çok yumruk bir süreçti. Ailemin akıllıcasına yönlendirmesi ve desteklerle elan bilinçli ayrımsız bereket yaşadım. Ruhsal destekler aldım, haddinden fazla faydasını gördüm. Ayrıca mütenevvi etkinliklere katıldım. Sporla kendimi buldum. Milli takımda olmaktan haddinden fazla mutluyum.” diye niteleyerek konuştu.

Saika, milli topluluk kamplarının sevinçli ve uyumlu geçtiğini, kamplarda haddinden fazla nazik sınama kazandığını dile getirdi.

Sırbistan’ın 2023’te ev sahipliği yapacağı Avrupa Şampiyonası’na hazırlandıklarına değinen Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bu şampiyonaya çok iyi hazırlanıyoruz. Önümüzdeki zamanı çokça bol değerlendiriyoruz. Vahim antrenmanlarla kendimizi geliştiriyoruz. Kampa yıpranmamış katılan arkadaşlarımız var. Onlarla tanıştık, kaynaştık. Milli formayı koymak çok değişik aynı ihtisas. Maçlarda özellikle bu his elan birlikte yoğunlaşıyor. Önümüzde bir Avrupa Şampiyonası var. Orada inşallah dereceye yolmak istiyoruz.”

Engellilere hayata katılın önerisi

Sebep, “Engellilerin hayata katılmasını haddinden fazla istiyorum. Bunun için elimizden mevrut çabayı ve gayreti göstermemiz gerekiyor. Ruhsal kendisine daha dinamik durmak gerekiyor. Engelliler için olan sporlar ve değişik operasyon var. Zamanı meşgul meşbu kılmak gerekiyor. Hayata ayrımsız dakika ilk akmak gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Milli Mızıka Başantrenörü Mutlu Bağlılık ise Bengisu Yıldırım ve başka sporcularının çokça kıymetli ve kızıl olduğunu belirterek, “Bengisu çokça azimli ve dinç tıpkı sporcu.” dedi.

Share: