BAİBÜ’de “Paydaş Danışma Kurulları Çalıştayı” gerçekleştirildi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) tarafından “Hissedar Danışma Kurulları Çalıştayı” yapıldı.

Kongre ve Ekin Merkezi’nde, Nitelik Koordinatörlüğü ve 2024- 2028 Ciddi Traksiyon Hazırlama Ekibi “Paydaş Analizi Komisyonu” gelişim birliğiyle çalıştay gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştaya, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın beraberinde, Nitelik Koordinatörü Prof. Dr. Kamil Gürel, Genel Yazman İhsan Ağcan, dekanlar, dekan yardımcıları, üniversitenin Vahit Nitelik Komisyonlarında görev eden akademisyenler, aut paydaşların üstelik vadi aldığı Paydaş Istişare Kurullarının üyeleri, il müdürleri ve temsilcileri katıldı.

Çalıştayda konuşan Rektör Alişarlı, Yükseköğretim Kalite Kurulunun (YÖKAK) üniversiteleri değerlendirdiğini hatırlatarak, “Tıpkı değerlendirmeden geçeceğiz ve bizler üniversitemizi anlatacağız. Bunun üstelik sunma sunturlu yolu, kuma aklı bire bir araya getirip gerçeği görerek ve doğruyu yansıtacak çalışmaları YÖKAK değerlendiricilerine ileterek haberdar etmek.” diyerek konuştu.

“Esbak yıllarda 5 yıllık önemli planlar hazırlar ve bunları gönderirdik.” diyen Rektör Alişarlı, şunları kaydetti:

“Burada birçok vaadimiz olurdu. Eğitimin, öğrencilerin, araştırmaların durumlarını, toplumsal ulama süreçlerini ve yapacaklarımızı belirtirdik. Böylecene dahi ayrımsız anlatım yazarak gerçekleştirdiklerimizi bildirirdik amma sonuç yıllarda YÖKAK kuruldu. Bu nitelik kurulunun özelliği, üniversiteleri tutkun olmak. Hedeflerimizin ne kadarını hesabına getirdiğimiz, bu asamble yoluyla izleniyor. Bu denetimden başarıyla geçtiğimizde, ÖSYM kılavuzunda akredite üniversite kendisine vadi alacağız. Aday öğrencilerin tercihlerini etkileyen bu faktörlerle üniversitemize henüz nitelikli öğrenciler alacağız. Yeğleme listesinde yerimiz, 200 bin bandı ve aşağısı olacak. Tığ bunu kısmen yüksekokulları fakülteye dönüştürdüğümüzde sağladık ama bire bir birlikte denklik programında başarıyı sağlarsak, ÖSYM tercih kılavuzunda bu özelliğimizle yerimizi alırsak çok henüz kalifiye öğrencileri üniversitemize kazandıracağız.”

Üniversitemiz Nitelik Komisyonu Öğrenci Üyesi Yüksek Lisans Öğrencisi Nara Bayhan ise “Yükseköğretim kurumlarında kalite garanti sisteminin genişlik yetişkin konusu, öğrencilerin hedeflediğimiz yeterliliklere ulaşabilmesini garanti altına almaktır. Bunun sonucunda üstelik yükseköğretim kurumlarımızda nitelikli mezunların sayısının artması hedeflenmektedir. Eğitimin kalitesinden öğrenciler dahi sorumludur diyoruz zira öğrencilerde farkındalık oluşması, hoşgörüsüz bildirim vermeleri, öğrencilerin süreçlere katılımını benzeri ilk adım olarak görüyoruz ve bunun kurumun güçlenmesine yüce ulama sağlayacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından hissedar kuruntu anketi yapıldı.

Her akademik ünite ve ilişik dış paydaşların kendilerine ayrılan masalarda birimler içre yaptığı iş ve düşünüm alışverişinin peşi sıra yine salonda bir araya gelinerek, Birim Hissedar Enformasyon Kurullarında öne çıkan konular, takım sözcüleri yoluyla gayrı paydaşlara aktarıldı ve değerlendirmeler yapıldı.

Share: