Belarus Azamet Başkanı Lukaşenko, Çinli mevkidaşı Cinping ile görüştü

Resmi temaslarda olmak amacıyla Çin’in başkenti Pekin’e revan Belarus Fehamet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Çin Celal Başkanı Şi Cinping ile tıpkı araya geldi.

Çin Çap Başkanı Cinping’e, Rusya- Ukrayna savaşı kapsamındaki barışçıl tutumu üzerine teşekkür eden Lukaşenko, “Bugünkü derinti, standardın dışında, yıpranmamış yaklaşımlar ve mesul siyasi kararlar müstelzim haddinden fazla el bir zamanda gerçekleşiyor. Bu kararlar, kazananın olmayacağı toptan bir çatışmaya kaymayı önlemeyi amaçlamalıdır. Geçenlerde dünya kamuoyuna hitaben bunu açıkça ve açık benzeri şekilde tabir ettiniz. Bu nedenle Belarus hareketli kendisine sulh teklifleri sunuyor, arsıulusal düzenlilik konusunda öne sürdüğünüz inisiyatifi umum yerine destekliyor” dedi.

“İŞ BİRLİĞİNİ DERİNLEŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Lukaşenko, uygulayım bilimi alanında Çin-Belarus hisse senedi birliğini derinleştirmek istediklerini anlatım ederek, “Eş girişimlerin oluşturulması, çağcıl Çin teknolojilerinin tanıtılmasıyla Belarus işletmelerinin modernizasyonu, üçüncü talih pazarlarına para ve hizmetlerin tanıtımı dahil kalkışmak üzere teknolojik evolüsyon konusunda Çin ile işbirliğini derinleştirmekle ilgileniyoruz” dedi.

Share: