Finlandiya, Rusya sınırına lif örgülü barı çekmeye başladı

Finlandiya Sınır Muhafızlığı, dün Finlandiya’nın Rusya ile olan sınırına tel örülmüş barı çekmeye başladıklarını duyurdu. Imatra temel kapısında esbak başlayan çalışmanın pilot olacağı ifade edildi.

Finlandiya Çizik Muhafızlığı güzeşte yıl ülkenin Rusya ile olan şark sınırına lif görülü barı çekilmesinin planlandığını duyurmuş ve çitin iri bölümünün çizgi gözetimi üzere rüçhan tıpkısı düz olan güneydoğu sınırında kayran alacağı tabir edilmişti. Yetkililer güzeşte yaptıkları açıklamada, Finlandiya-Rusya sınırında tahril intikal noktaları ve balaban adına sınıflandırılan farklı alanlara tel örgülü çitin çekilmeye başlandığını duyurdu.

Uçman uygulamanın Pelkola kentindeki Imatra çizik kapısından başlandığı, tel örgü çitlerin yanına kat mensur edileceği ve defa ile barı arasına 10 metrelik gözlem alanı yapılacağı kaydedildi. Makro alanlara ise aydınlatma ve hoparlör yerleştirileceği belirtildi.Açıklamada şu ifadelere saha verildi;”Finlandiya Eksen Muhafızları eş anlı olarak, inşası 2023 ve 2025 yılları beyninde gerçekleşecek olan sunu mehabetli garaz alanlar için bir aplikasyon planı hazırlamaktadır. Bu misyon alanlar, çevreleriyle birlikte çizik geçiş noktaları ve cesim olarak sınıflandırılan gayrı alanlardır. Sağlanan fon, kısaca 70 kilometrelik bir engel çitinin planlanması ve inşası amacıyla kullanılacaktır. Bunun 55 kilometresi Güneydoğu Finlandiya, yedi kilometresi Şimal Karelia ve ilkokul kilometresi birlikte Kainuu ve Lapland için planlanmıştır.”

Share: