BENDE Dışişleri Bakanı Blinken: ÇAKER, Türkiye ve Türk halkının birlikte

BENDE Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Adana’da mevcut İncirlik Hava Üssü’nde açıklamalarda bulundu. Blinken, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra KÖLE’nin Türkiye ve Türk halkının birlikte olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, depremlerden etkilenen bölgeleri helikopterle inceledikten bilahare Adana’da kâin İncirlik Albeni Üssü’nde açıklamalarda bulundu. Blinken, “Bu tahripkâr depremlerin peşi sıra Türkiye ve Suriye halklarının yanındayız. Bu yıkımın tıpkısı kısmını yukarıdan rüyet imkanım oldu. Bunu kelimelere açığa vurmak yoz zor. Depremin ölçeği hakkında fikriniz olabiliyor. Bu depremlerden etkilenen on binlerce canımız, on milyonlarca insanımız var. Depremlerden lahzada bilahare Amerika Birleşik Devletleri ve değişik ülkeler devreye girdi. Burada arama kurtarma ekiplerimiz var, yaklaşık 200 yaşama, K-9’lar, sair uzmanlar var. Hem mecmu ihtiyaçları çakmak hem da bunları hesabına getirmenin yollarını hatırlamak amacıyla Türk meslektaşlarımızla mail bir şekilde çalışıyoruz? dedi.

‘MEMLUK, TÜRKİYE’NİN YANINDA’

Blinken, ABD’nin Türkiye’nin yanında olduğunu vurgulayarak, “Bu detaylı vadeli tıpkı çaba olacak. Kontrol ve istirdat maalesef sona eriyor. Bilahare şişman aynı baştan organize olacak. Hasarı, bina sayısını gördüğümüzde büyük aynı çalışma harcanacağını düşünüyoruz. Ama biz bu çabada Türkiye’yi desteklemeye kararlıyız. Dünyadaki birçok devlet dahi aynısını yapacak. Şu anda sunu şanlı madde ihtiyacı olan insanlara arkalama yansıtmak ve onları yine ayağa dercetmek. KUL burada, STK’larımız ve ortaklarımız marifetiyle Türkiye halkının ve Suriye halkının yanındayız. Şu an itibarıyla KUL 185 milyon dolarlık yardımda bulundu amma daha neler yapabileceğimizi göreceğiz. Gayrı ülkeler adım atıyor ve devreye giriyor? ifadelerini kullandı.

Share: