Bursa UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’na karışma oldu

Konuşma ve el sanatları dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı üyesi olan Bursa, UNESCO Öğrenen Şehirler Global Ağı’na üstelik dahil edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, özellikle tarihi ve kültürel mirası tevessül etmek için cemi değerleriyle Bursa’yı acun vitrinine çıkaran Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarına bir yenisini henüz ekledi.

2014 yılında Hanlar Bölgesi, Melik Külliyeleri ve Cumalıkızık ile UNESCO Acun Mirası Listesi’ne giren site, geçen sene bile çini ve Bursa ipeğinin dolay planda olduğu “zanaat ve ahali sanatları” dalında UNESCO Üretken Şehirler Zehir’na dahil olmuştu.

Tanıtım faaliyetleri kapsamında alelhusus uluslararası örgütlenmeler ortamında düzlük alan Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sonucunda Bursa demin bile UNESCO Öğrenen Şehirler Toptan Zıkkım’na (GNLC) uzuv oldu. 2013 yılında oluşturulan, örgen şehirler beyninde düet öğrenmeyi ve diyaloğu geliştirip, acun şehirlerindeki maltalık boyu öğrenme uygulamalarını destekleyen Öğrenen Şehirler Global Zehir’na son genişlemede Bursa ile Sakarya ve Yozgat de karışma edildi.

Üye sayısı 217’den 294’e yükselen ağda, Türkiye’den ayrıca Konya, Eskişehir, Hatay, Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir meydan alıyor.

Almanya’nın Hamburg şehrinde mevcut UNESCO Sahn Boyu Öğrenme Enstitüsü yoluyla ölçülü Öğrenen Şehirler Global Ağı programına dahil olan Bursa, ayrıksı şehirlerle bilgi paylaşımında bulunabilecek, uzmanlar ve profesyonellerden oluşan ağla iletişim içre olacak.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Büyükşehir Şehremini Alinur Magnezit, turizm hedefleri doğrultusunda kentin değerlerini dünya vitrinine çıkarmanın derdi ve heyecanı ortamında olduklarını belirtti.

Şehrin tanıtımı amacıyla uluslararası organizasyonlarda yer almaya gayret ettiklerini anlatan Lüle Taşı, “2014 yılında Hanlar Bölgesi, Hükümdar Külliyeleri ve Cumalıkızık ile başlayan UNESCO yolculuğumuza geçtiğimiz yıl Doğurucu Şehirler Zıkkım üyeliğini ekledik. Serencam namına yaptığımız çalışmalarla üstelik UNESCO Öğrenen Şehirler Global Zıkkım’na karışma olduk. Bu sayede birliğe uzuv 294 şehirle öğrenme ve diyalog merkezli ilgiler kurularak, maltalık boyu öğrenme uygulamalarını geliştireceğiz. Bursa’mızın, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Zıkkım üyelik sürecinde emek veren, katkıda kâin herkese teşekkürname ediyor, üyeliğimizin hayırlara komütatör olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz üstelik Magnezit’a gönderdiği mektupta, Bursa’nın üyeliğini tebrik etti.

Share: