Bursa’daki fabrika yangını tün geç saatlere kadar devam etti

Bursa’nın Nilüfer ilçesinde tekstil fabrikasında çıkan yangında alevler geceleyin geç saatlere kadar bitmeme etti.

Yangında arada sırada patlamaların olduğu görülürken duvarlarda çökmeler meydana geldi. Üretimlik yanarken sahibi birlikte endişeli gözlerle çalışmaları izledi.

Ateş, saat 20.00 sıralarında Nilüfer ilçesi Minareliçavuş Mahallesi’ndeki Nilüfer Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde (NOSAB) canlılık gösteren tekstil fabrikasında daha çok. Durumun bildirilmesi üzerine görüngü namına Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi, AFAD, polis ve 112 Ivedi Afiyet ekipleri atıf edildi. İtfaiyeciler yangını arama altına almaya çalışırken polis ekipleri de güvenlik önlemi aldı. Yangında fabrikada kimi zaman patlamaların yaşandığı görüldü. Ekipler yangına müdahale üzere canhıraş çalışırken alevlerin büyümesi ve fabrikanın tamamını sarması üzerine kasaba illerden destek istendi. Bölgede AFAD yoluyla eş güdüm merkezi kurulurken, 440’tan fazla itfaiye aracı personeli, 120 taharri kurtarma personeli, 35 AFAD personeli ile 100’den aşkın itfaiye ve tanker ile icraat sürdürüyor. Çalışmalara bindi amacıyla İstanbul, Kocaeli, Yalova, Balıkesir ve Kütahya’dan ekipler bölgeye gönderme edildi.

Öte yandan yananı fabrikanın sahibi Ramazan Bayduz’da endişeli gözlerde izledi.

Yatılı okul yurdu tedbir gayeli boşaltma edildi

Fabrikanın yakınında kâin Atatürk Mesleki ve Ustalık Rum Lisesinin yatılı yurdunda mütezayit öğrenciler tedarik amaçlı boşaltma edildi. İl Milli Terbiye Müdürü Serkan Gür’ün üstelik olay hesabına gelerek çalışmalara katıldığı öğrenildi.

Bursa Valisi Canbolat: “Cemi imkanları buraya seferber ettik, TOMA’lar dahil”

Cuşiş bölgesine Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Reisi Turgay Erdem, DÜRÜST Fırka İl Başkanı Davut Gürkan ve özge yetkililer geldi. Ilbay Canbolat, yangınla ait yaptığı açıklamada, “Büyükşehir Belediyesinin, kaymakamlık belediyelerinin, AFAD, Orman Havza Müdürlüğü ve emniyetin eksiksiz imkanlarını buraya seferber ettik, TOMA’lar karışma. Belde illerden da sağlamlaştırma ekipler istedik. Müdahale yapılıyor. İnşallah kısa zamanda arama altına alacağımızı düşünmekteyiz. Fabrikanın kâffesi yandı. Üretimlik sahiplerinin ifadesi, içeride değme kişinin kalmadığı, bilcümle çalışanların tahliye edildiğine dayalı bize bilgelik verdiler. Burada şu anki amacımız, belde fabrikalara yayılmaması üzerine çaba gider yazar yangını taharri altına alıp ödemek” dedi. Ilbay Canbolat, öğrencilerin tahliyesiyle ilgili da, “Orada seçme menfilik yok ama tıpkı olumsuzluk yaşanabilir endişesiyle parçalanmamış öğrencilerimizi oradan eksantrik pansiyonlarımıza tahliye ettik. Tamamını metin şekilde boşaltma ettik. Öğrencilerimizde tıpkı iş yok” ifadelerini kullandı.

Başkan Eskişehir Taşı: “Sabaha kadar bu icraat bitmeme edecek”

Büyükşehir Şehremini Aktaş ise yaptığı açıklamada, “İçeride lig kütle ayrımlı noktalarda polyester malzemesi var, incelmemiş maddesi var. Bundan kaynaklanan benzeri ağırlık kabil düşüncesiyle müdahale ediliyor. İnşallah seçme fabrikaya sıçrama olmadan sabaha kadar bu icraat bitmeme edecek. Ego istirham ediyorum, burada cuşiş büyütmek için gereksiz bire bir neşeli yapılmasın. Tamam ekiplerle müdahale ediliyor. Yani bu açkı sirkülasyonunun rahat bir şekilde gidip gelmesi amacıyla da burayı rahat artırmak gerektiğini uyarmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

İtfaiye ve AFAD ekiplerini cuşiş bölgesinde havalanan dronlar yönlendirdi

Yangında İhlas Haber Ajansının havadaki dronelarından destek düzlük AFAD ve itfaiye aracı ekipleri dronlarn aktardığı görüntülerden ateş sönüm planı hazırlayıp belirlenen noktalara köpüklenen kule araçlarla müdahale etti. Tün yarısı saat 03.30’a kadar yanmaya bitmeme fail fabrikada gece yarısından sonraları itfa çalışması tamamlanıp soğutmaya geçildi. – BURSA

Share: