CHP’li Ayvaz ve Torun, İçişleri Bakanlığı uğrunda matbuat açıklaması yaptı

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Aşure Ayı Eş, “Tığ CHP Grubu olarak İçişleri Bakanlığının önünden ayrımsız yol daha sesleniyoruz, Yalova’nın seçilmiş belediye reisi Sayın Vefa Salman’ı derhal görevine reddetme edin.” dedi.

Umumi Başbuğ yardımcıları Ayvaz ve Seyit Torun, beraberlerindeki CHP Grubu’ndan çok sayıda mebus ile İçişleri Bakanlığı portal uğrunda, sakat Yalova Şehremini Vefa Salman’ın göreve iadeli edilmesi amacıyla matbuat açıklaması yaptı.

Açıklamaya, Salman birlikte katılırken, milletvekilleri açıklama öncesi, “Doğruluk hangi devir gelecek? Vefa Salman göreve” kayıtlı pankart açtılar.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve onun entrika ettiği iktidarın, Türkiye’deki domestik demokrasiyi katlettiğini müstakbel süren Muharrem Eş, yerelde demokrasi olmadan, ülkede demokratlık olamayacağını söyledi.

Koca, “Genişlik sonda söyleyeceğimizi deminden söyleyelim, hiç kimsenin endişesi olmasın Millet İttifakı’nın cumhur reisi adayı Türkiye’nin 13. cumhur reisi olacak ve bizim iktidarımızda seçme on paralık kimesne karar kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak.” açıklamasında bulundu.

Yalova tarihinde sıkışık 3 intihap kazanan biricik şehremaneti başkanının Vefa Salman olduğunu belirten Erkek, şöyle devam etti:

“Sandıkta yapamadıklarını masa başında yaptılar. İşte burada İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan zatla alay malay. Yalova’birlikte tıpkısı kaşkariko kuruldu, Yalova halkının iradesi gasbedildi. 2010’dahi başlayan bir zimmet davası, yani uray başkanımızdan çok önceki DÜRÜST Tümen döneminde. Belediye başkanımızın döneminde ortaya menfaat çıkmaz Sayın Vefa Salman savcılığa şikayetçi oluyor. Ne dramatiktir ki şikayetçi olduğu soruşturma dosyası nedeniyle İçişleri Bakanı vasıtasıyla görevden uzaklaştırılıyor, hangi ahit 27 Gücük Ay 2020 tarihinde. Tezelden davayı açıyorlar, sorun uzasın ki ‘Yalova’yı ele geçirdik tığ böyle devam edelim’. 5 ayda belediye başkanımız için sav açıldı, esbak dönem şehremini karşı ise 3 yıl sonradan açıldı. Ferda Yalova’birlikte duruşma gerçekleşecek. Sayın Salman seçildiği bölüm bakanlıklara, valiliklere abece yazdı ‘gelin bizi denetleyin’ diye. Görevden alındığı soruşturma dosyasında raporlar var, ehlihibre raporu ‘Sayın Salman ve Belediye Başbuğ Yardımcısı Halit Güleç suçsuzdur, bunların kanıt edilen eylemlerle birleşme yok’ diyor. Sonraları MASAK’tan rapor aldırıyorlar, hiçbir husus bulamıyorlar, arı sili. Bilahare duruşma benzeri anlatım istiyor orada de bire bir son çıkıyor. Siz bibi illet bekliyorsunuz göreve kaytarmak için. Hangi gerekçeyle Yalova halkının iradesini gasbediyorsunuz? Biz CHP Grubu olarak İçişleri Bakanlığının önünden aynı öğün daha sesleniyoruz, Yalova’nın berceste belediye reisi Sayın Vefa Salman’ı derhal görevine iade edin.”

Muharrem Eş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve bu talimatları verenlerin görevlerini kötüye kullandıklarını üstelik kanıt ederek, “Bu müdrike beraatla bitecek ama siz onu göreve iade etmediğiniz seçme dönem cürüm işliyorsunuz, bunu asla unutmayın. On Paralık kimsenin endişesi olmasın çok beş altı ant kaldı, geliyor gelmekte olan. Bunların hepsini düzelteceğiz. Bu topraklara adaleti evet getireceğiz, evet getireceğiz.” diye konuştu.

“Bizde senden korkacak, ansız girişim atacak belediye başkanı yok”

Umumi Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun bile Vefa Salman’ın suçsuz olduğunu vurgulayarak, derhal göreve iadeli edilmesi gerektiğini kaydetti.

İçişleri Bakanlığının, CHP’li şehremaneti başkanlarını izlemekten suçluları izleyemediğini kanıt eden Torun, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha çok bu baskıdan, zulümden vazgeç. Bizde senden korkacak, vurdumduymaz adım atacak şehremini bulunmayan, onlar elhak balaban aynı şeffaflıkla görevlerini namına getiriyorlar.” dedi.

Yapılacak ilk seçimde Kavim İttifakı’nın kuvvet olacağına inandıklarını dile getiren Torun, “İnanıyoruz kim Sayın Vefa Salman geçerlilik kararıyla dahi aklanma edecek. Milletin gönlünde doğrusu aklanma etmiş şehremaneti başkanımız. Hep raporlar sabit, sunu ufak benzeri kuzguni namevcut. Amma siz keyfi olarak şehremaneti başkanımızı görevine iadeli etmiyorsunuz. Sizi adalete, hakka, hukuka nida ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: