Son zaman haberleri! Kadem Programı kapsamındaki “Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrısı”nda ilk kararlar alındı

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uygulayım Bilimi Odaklı Uran Hamlesi Programı kapsamında açılan Sağlık ve Kimya Ürünleri Çağrısı’na ait, “Sağlık ve kimya sektöründe kabul ettiğimiz 23 proje için önümüzdeki dönemde 784 milyon lira AR-GE yatırımını ve 4,3 bilyon liralık istihsal yatırımını destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Varank, Avrupa’nın genişlik balaban sanayi kümelenmesi MEYDAN İstanbul’un düzenlediği “VADI EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Endüstri Fuarı”nda Uygulayım Bilimi Odaklı Uran Hamlesi Programı’na ilişkin hikmet verdi.

Varank, Türkiye’bile üretimi sıfır, yoğun cari meydanda verilen elektronikten makineye, kimyadan sağlığa, değişik sektörlerdeki ürünleri yerel ve milli imkanlarla üretebilmek için bu programı başlattıklarını bildirdi.

Mobilite ve Üretimde Strüktürel Transformasyon çağrılarında yakalanan arka düzem performanstan sonra açılan üçüncü çağrıda afiyet ve kimyada üstelik kritik projeleri hayata geçirme konusunda iddialı olduklarını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Keyif ve Kimya Ürünleri Çağrımıza 179 proje başvurusu oldu. Mufassal değerlendirmesi tamamlanan 44 projeden 23’ü kabul edildi, 5’i için revizyon istedik. Afiyet ve kimya sektöründe kabul edilen 23 proje için önümüzdeki 784 milyon lira AR-GE yatırımını, 4,3 bilyon teklik istihsal yatırımını destekleyeceğiz. Bu desteğin sonucunda Türkiye, kanatlı hayvan aşılarında beğenilen adjuvanı, bicik kanseri ve otoimmün emraz üzere hamal sistemleri, ayar katma faziletkâr toksisiteye eş eskimemiş onkoloji ve MS ilaçlarını Hamle Programı sebebiyle çoğaltma kabiliyetine eş olacak. Ermiş Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında, defans sanayisinden bilahare sanayinin seçme alanında gündemi strateji fail değil, dünyada gündemi nasıp eden bire bir Türkiye’yi önümüzdeki dönemde mensur edeceğiz.”

99 proje için süreç devam ediyor

Uran ve Teknoloji Bakanlığı, Girişim Programı kapsamında sabık sene “Mobilite ve Üretimde Yapısal Tahavvül” çağrılarına daha çok, 2021’üstelik Afiyet ve Kimya Ürünleri Çağrısı’nda 179 projenin kesin başvuru sürecini tamamladı, 143 proje alt kurul kıymetlendirme aşamasına kaldı. Bu projeler üzere yapılan teferruatlı tetkik süreci böylecene 44 proje amacıyla karar alındı, 99 proje amacıyla ise değerlendirme süreçleri devam ediyor.

Kararlaştırılan 44 projeden 23’ü akseptans edilirken 5’i revizyona açıldı. Akseptans edilen 23 projenin AR-GE büyüklüğü 784 milyon lira, üretime müteveccih envestisman harcaması büyüklüğü 4,3 bilyon lira oldu.

Projelerin illere bakarak dağılımına bakıldığında İstanbul 5 projeyle önceki tam düzlük alırken bu ili Kocaeli 4, Tekirdağ 3, Sakarya 2 ve Karaman 2 projeyle izledi. Ankara, Yalova, Aydın, Samsun, Konya, Isparta ve Adıyaman’dahi üstelik birer proje yürütülecek.

Yenilikçi ürünler üretilecek

Desteklenen projeler kapsamında yenilikçi, değer ek eşdeğer ilaçlar, biyobenzer ilaçlar, amansız hastalık tedavisinde geçer ve bulunmaz umar kategorisinde meydan düz enerjik maddeler, aşılar, bağışıklık sağlayan ürünler, kimya sanayisinde mergup farklı kimyevi ürünler ve müstahzarlar, tıp, cerrahi, dişçilikte beğenilen ispençiyari ürünleri kadar ek değeri erdemli ciddi ürünlere müteveccih yatırımların gerçekleştirilmesi mümkün olacak.

Esenlik ve Kimya Ürünleri Çağrısı kapsamında değerlendirilen kimya sektörü, yer yağı, doğal gaz, albeni, akarsu, mineraller ve metaller gibi incelmemiş maddeleri 70 binin üzerinde ayrımlı ürüne dönüştürerek derakap rastgele sektöre girdi sağlıyor.

Türk sanayisinin gelişimi amacıyla kilit öneme eş tıpkı çağ olan kimya sektörü, imalat sanayisinde üretime konu maddelerin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. İmalat sanayisi sektörleri beyninde bildirme aşkın aut ticaret açığının verildiği kimya sektörü, yerel ve milli sanayinin gelişmesinde erdemli gizil barındırıyor.

İlaç sanayisi bile yetişkin tutar ve çeşitlilikle istihsal ve dış satım imkanına sahip, ekleme değeri faziletkâr sektörlerden biri namına dikkati çekiyor.

Share: