Cumhur Reisi Erdoğan, Ensiz Dışı Üstencilik Hizmetleri Muvaffakiyet Armağan Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Demokrasi ve kalkınma önünde asırlık tıpkı sıçrama gerçekleştiren ülkemizin tıpkı misil daha tıpkı oyunlarla yolundan çıkartılmasına, kazanımlarından edilmesine, hedeflerinden uzaklaştırılmasına müsaade veremeyiz.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Ankara’de bir otelde düzenlenen Dar Dışı Üstencilik Hizmetleri Muvaffakiyet Ihsan Töreni’nde konuştu.

Cumhuriyetin kuruluşundan bilahare başlatılan şişman atılımın önünün ilerleyici yıllarda lacerem kesildiğini, siyasette, ekonomide, sanayide, diplomaside zahir yavaş yavaş kıskaca alındığının bugün henüz bol görüldüğünü belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“kimi zaman toplumsal kırık hatları harekete geçirilerek, kimi vakit verimsiz politik çekişmeler körüklenerek ara sıra darbelerle milli buyuru çiğnenerek oynanan oyunların amacı hep aynıydı. Bu maksat Türkiye’nin tarihi birikimini, coğrafi gücünü, milli imkanlarını harekete geçirmesini engellemekti. Maalesef bu sinsi tuzakların çoğuna düştüğümüz da bir gerçektir. Demokratlık ve kalkınma amacında asırlık ayrımsız sıçrama gerçekleştiren ülkemizin bire bir kat henüz bire bir oyunlarla yolundan çıkartılmasına, kazanımlarından edilmesine, hedeflerinden uzaklaştırılmasına müsaade veremeyiz. Maslahat siyasal rakiplik değil, ülkenin ve milletin bekası meselesidir. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının temas birinin da bugüne ve geleceğe ayrımsız yaklaşımla bakacağına, akıntı tarzını ona göre belirleyeceğine candan inanıyorum.”

“Türkiye, global kazançlı krizi fırsata çevirme konusunda en kudretli ülkedir”

Global ekonomideki dengesizliklerin Türkiye’ye olan etkilerinin farkında olunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Herhangi Bir ne büyüklüğünde birileri öfke tellallığı yaparak milletimizin moralini bozmaya çalışsa bile Türkiye, küresel hesaplı krizi fırsata çevirme üzerine sunu kalburüstü ülkedir. Para Şişkinliği diye niteleyerek, repo diyerek, düzey diyerek sorunlarımız yok mu? Tabii var. Ama elimizdeki imkanlar ve önümüzdeki fırsatlar öylesine balaban ki takkadak bunlara takılıp kalırsak ülkemize yazık ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve ekonomisiyle ilişik “güya” değerlendirme yapanların tespitlerinden tekessür temennilerini dile getirmelerinin gerideki esas niyetlerini gösterdiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şimdi birileri diyor kim ‘Türkiye’dahi istihsal bitti, işçisinden çiftçisine herkes perişan.’ Tamam ana anca mi? Tarımda, hem çok gani rekolte elde ettiğimiz hem üstelik verdiğimiz çekicilik fiyatlarıyla üreticilerin yüzünü güldürdüğümüz tıpkısı dönme yaşıyoruz. Turizmde, müstevli döneminin kayıplarını telafi etmenin ötesinde kazançlar sağlayacak derecede başarılı ayrımsız mevsim geçiriyoruz. Enerjide, Avrupa’nın adeta göden krampları geçirdiği aynı kışa tığ gayet rahat şekilde hazırlanıyoruz. Sanayide, ülkemizin seçme yerinde fabrikalar harıl harıl çalışıyor. Kamyonlar, trenler, gemiler, uçaklar servet taşımaya, yetişemiyor. Aut ticarette, ihracatta seçkin kamer rekor üzerine rekor kırıyoruz. İstihdamda 31 milyona benzeyen müteharrik sayısıyla tamlık tarihimizin arz yüksek seviyesine başarmış durumdayız. Ne alanda ülkemizi Avrupa’yla, dünyayla karşılaştırırsanız karşılaştırın terazinin bizim bulunduğumuz kefesi dokunaklı basıyor. Diyorlar kim ‘Onlarda para şişkinliği yüzdelik 9. Bizde yüzdelik 80’e dayandı.’ İyi de onlardaki yüzde 9 enflasyonun soylu erki ve içtimai sonuçlarıyla bizdeki enflasyonun etkileri tıpkı değil kim. Bunu bir defa masaya yatıracaksın.”

“Tutum politikamızı uygulamayı sürdürüyoruz”

İşçisinden memuruna, gelişigüzel kesimden vatandaşın dirimlik kaybını, enflasyonun üzerindeki ücret artışlarıyla telafi ederek enflasyonun içtimai etkilerini sınırlandırdıklarını tabir eden Cumhur Reisi Erdoğan, “Avrupa’dahi azık ilkin tevessül etmek amacıyla temel ihtiyaç maddelerindeki fiili bedel artışıyla ücretlere yapılan artım arasında öylesine derin uçurumlar var kim, insanlar sokaklara dökülmeye başladı. Tezahür faizleriyle, şişkinlik arasındaki 5-6 katlık farkları söylemiyorum. Piyasaları paraya boğarak krizi bastıranlar demin esmer karaca bu denyo politikanın bedelini kuşkusuz ödeyeceklerini düşünüyorlar. Tığ bu sıkıntıların hiçbiriyle karşı karşıya değiliz.” diye konuştu.

Ne bütçe disiplininden ivaz verdiklerini hangi finansal araçları kaba kullandıklarını hangi bile sosyal yıkımların yolunu açtıklarını belirten Erdoğan, “Hamdolsun envestisman, istihdam, üretim, dış satım ve cari çok vasıtasıyla ülkemizi ilave üstüne kurulu iktisat politikamızı hedeflerimize uygun şekilde uygulamayı sürdürüyoruz.” dedi.

“Son dönemde banka kredilerindeki sıkıntıların kaynağı tutum programımız değil finans kesimi ile sadık seksiyon arasındaki geçici aynı yaklaşım farklılığıdır.” değerlendirmesinde bulunan Reisicumhur Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu farklılığın sunma gelişmemiş sürede, istihsal ve istihdam odaklı büyümeyi destekleyecek şekilde kapsamlı bire bir uzlaşmaya dönüşeceğine inanıyorum. Görüldüğü gibi göz açımızı genişlettiğimizde karşımıza birilerinin bize ısrarla dayattığı moral bozukluğu fotoğrafı adına umutlarımızı güçlendiren tıpkı levha çıkıyor. Eksikleri tamamlayarak hataları düzelterek elimizdeki işleri aceleten tamamlayarak yıpranmamış projeler geliştirerek ülkemizi ilk 2023’e ulaştıracak, peşi sıra de 2053’e uzanan yola güvenle çıkacağız. Bütün söylediğim kadar bunu de birlikte yapacağız. Ilgi ederseniz acun ekonomisinde üstelik ülkemizde da ölçekler çokça değişmiştir. Mazi çok iri, çok erişilmez gözüken rakamlar bugün normal erişilebilir, ulaşılabilir seviyeler haline gelmiştir.”

“Şişman değişimi nakletmek olağan olmuyor”

Türkiye’birlikte 20 sene hayal birlikte edilemeyen haddinden fazla sayıda işaret, hizmet ve yatırımın bugün günlük hayatın rutini haline dönüştüğünü tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yaşı 35-40 üzerinde olanlar, dünyadaki ve ülkemizdeki bu değişimi zat tecrübeleriyle mukayeseli adına değerlendirebilme imkanına sahiptir. Ancak hakeza benzeri tecrübeye, böyle ayrımsız mukayese imkanı olmayan gençlerimize, dünyadaki ve ülkemizdeki balaban değişimi terennüm etmek yalın kat olmuyor. Zira karşımızda bilgisayarıyla, tabletiyle, çökertme telefonuyla, internetiyle, sosyal medya mecralarıyla, birçok iletişim alternatifleriyle, e-Devlet’iyle, e-Tecim’iyle, doyumsuz vukuf kaynaklarıyla, dershane mevcudu birkaç, kitabı ücretsiz, modern yetişek kurumlarıyla, dilediği hastaneden dilediği hizmeti alabildiği afiyet sistemiyle, dünya ile hasis etkileşim içindeki sahn biçimiyle, daha nice imkanlarıyla büyüyen tıpkı deneyimsizlik var. Bu gençlere vesayetin kıskacındaki, darbelerin gölgesindeki, yokluğun ve yoksulluğun pençesindeki benzeri Türkiye’birlikte yaşamanın ne manaya geldiğini hikâyelemek kıytırık çokça yumruk. Benzeri durumu iş dünyasındaki kuşaklar ortada de görüyoruz. Çarkıt tüfekler, yatırımın, üretimin, aksiyon yapmanın, para kazanmanın, ayakta kalmanın hangi buyurmak olduğunu çok dolgunca bilir.”

Canlı iş insanlarının Türkiye’nin erbap olduğu hareketli altyapı, girişimcilere sunulan şümullü destekler ve dünyanın önlerine getirdiği fırsatlar sebebiyle farklı tıpkı iklimde hayata atıldığına dikkati çekici Erdoğan, bu gerçeğin gençlerin hayatta herkesten henüz hızlı sefer alacağının, Türkiye’ye herkesten daha çok katkıda bulunacaklarının, Türk milletine herkesten artık hizmet edeceklerinin işareti adına gördüğünü dile getirdi.

Çok sayıda esaslı şirkette ikinci, üçüncü, dördüncü nesillerin etki üstlendiğini gördüklerinde geleceğe olan güvenlerinin arttığını belirten Erdoğan, Türkiye’bile dünya çapında gelişim özne şirketlerin kurumsallaşmasının hareketli olduğu ölçüde bu güvenin da o kademe derinleşeceğini ve sağlamlaşacağının altını çizdi.

Cumhur Reisi Erdoğan, gençlerin gayretleriyle mümasil benzeri gelecekte Türkiye’nin dünyanın en büyük arsıulusal müteahhitleri listesinde haddinden fazla elan fazla sayıda firmayla dubara edildiğinin görüleceğine inandığını kaydetti.

Bergüzar alanları kutlayan Erdoğan, gayretlerin, başarıların ve kazançların artması temennisinde bulundu.

Notlar

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Ticaret Bakanı Mehmet Muş birlikte katıldı.

Konuşmaların ardından, ödüle layık görülenlere, ödüllerini Reisicumhur Erdoğan verdi.

Tecim Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Ermiş yoluyla Reisicumhur Erdoğan’a, Türkiye Müteahhitler Birliğinin 1955 yılına ait yapılış nizamnamesi ikram edildi.

(Bitti)

Share: