Cumhur Reisi Erdoğan, Sisak’ta Recep Tayyip Erdoğan İslam Hars Merkezi’nin açılışında konuştu: (2)

Türkiye Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, bu sene Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, “İki mevki dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının böyle anlamlı bir yıla balya gelmesinden çevre antrparantez memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyarette bulunduğu Hırvatistan’ın Sisak şehrinde Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin açılışında konuştu.

Altı yıl önce Hırvatistan ziyareti sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu marifetiyle hukuken ve kurumsal adına akseptans edilişinin 100. sene dönümü etkinliklerine katıldığını hatırlatan Erdoğan, o günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve ecnebi düşmanlığına alın Zagreb’ten yekpare Avrupa’ya ve dünyaya manalı mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Bugün benzeri defa henüz gine Hırvatistan’dan, bu kez Sisak’tan ülfet, muadele, barışa ve hoşgörüye dayalı koskocaman mesajlar vermiş olduklarını tamlayan Erdoğan, “Bu bittabi rastlantısal değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan özgürlük, korku ve sağlık ortamı bakımından Avrupa’dahi emsal gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti’yle Hırvatistan İslam Birliği beyninde yapılış edilen teşrikimesai bu noktada sonuç rütbe önemlidir. Nasıl bu özgürlük ve sağlık ortamı takkadak Müslüman kardeşlerimiz için değil, farklı dinler ve kültürler amacıyla birlikte geçerlidir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, zaman açılışını yaptıkları Sisak İslam Kültür Merkezi’nin hem Hırvatistan’ın bu örnek konumunun hem dahi Sisak şehrinin haddinden fazla vazıh yapısının sembollerinden biri adına yaşayacağını söyledi.

“Rağbet dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan ayırmadık”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak, tek ahit eskiden şans birliği yaptıkları, eş bir tarihi ve coğrafyayı paylaştıkları, beşeri ve kültürel bağlarının olduğu bu bölgedeki kardeşleri ve dostları unutmadıklarını vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Arzu dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saray Bosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını zat acımız yerine gördük. Bu tatlılıkla 2020 böylelikle Sisak Moslavina bölgesinde meydana mevrut depremin ardından bütün imkanlarımızla dost Hırvatistan hükümetinin ve halkının yanında olmaya çalıştık. Bu vesileyle benzeri kat elan eski olsun dileklerimi tercüme etmek istiyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına çıban sağlığı diliyorum. Ayrımsız elan böyle felaketler yaşanmamasını dilek ediyorum. Hırvat dostlarımız birlikte ülkemizde tıpkısı od yaşandığında rastgele ant bizim yanımızda oldular. Sabık sene yaz aylarında Türkiye’birlikte yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan ayrımsız cuşuhuruş itfa uçağını ülkemize gönderdi. Tıpkı sefer daha Hırvat makamlarına, bu dayanışmalarından çevre ülkem ve milletim yerine teşekkür ediyorum. Aramızdaki teşrikimesai ve yardımlaşmanın bundan sonra da süreceğine eminim.”

Erdoğan, “Bu yıl Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutluyoruz. İki mutluluk dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının böyle düşündürücü tıpkı yıla balya gelmesinden âlem ayrıca sevinme duyuyorum.” dedi.

Cami ve Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı’nin özellikle Sisak atılmak için Hırvatistan’dahi yaşayanlara leziz olmasını dileyen Erdoğan, bu pir camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Hak katında kabul olması dileğinde bulundu.

Burada erte geçmiş cuma namazı namazının hâl edileceğini belirten Erdoğan, “Şimdiden kardeşlerimize kıvrak cumalar diliyorum ve namazlarını Allah kabul etsin diyorum. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek buluşmaların, dostluğumuzu, kardeşliğimizi henüz da güçlendireceğine inanıyorum.” diye sözlerini sonlandırdı.

Törenden notlar

Açılış töreninde Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Ermiş Mevla Hasanoviç, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a Hırvatistan İslam Birliği Müessis Değer Ödülü’nü arz etti.

Erdoğan’ın yanı sıra Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in üstelik müzakere yaptığı törende, Türk heyeti de meydan aldı.

Konuşmaların ardından Erdoğan, kurdele keserek açılışını yaptığı Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’ni gezdi. Ilmek İşleri Başkanı Büyük Erbaş’ın okuduğu ezanın arkası sıra Erdoğan ve beraberindekiler salat kıldı.

Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Sarayı hakkında

Toplanmış alanı 12 bin metrekareden oluşan proje, birbirine yandaki iki yapıdan oluşuyor. İki katlı ve 549 metrekare yapım alanına erbap cami, 586 sevimli kapasiteli. Toplanmış 4 kattan oluşan Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi idari binasında ise düzenlilik enformatik merkezi ve ambarlama alanı, resepsiyon, abdesthane, deneyimsizlik kulübü, konferans salonu, katalog, 3 derslik ve dümen odası, imamlar için iki lojman ve misafir odası kadar bölümler meydan alıyor.

(Bitti)

Share: