DASK’tan, İzmir depreminin peşi sıra 401 milyon liralık ödeme

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, kurumun, sigortalıların depremin ardından genişlik güdük sürede ödence ödemelerini alarak hayatlarına devam edebilmelerine bindi olmayı amaçladığını belirtti.

Turgut, hasar yönetimindeki hızları ve poliçe sahiplerinin tazminatını almasının, DASK’a mahsus güvenin esas unsurlarından biri olduğunu vurguladı.

“30 bin hasar dosyasına 401 milyon liralık hasar ödemesi yaptık”

Depremlerden sonra ödence ödemelerini alanların, sigorta yaptırmayan vatandaşlara sigortalı görünmek amacıyla emsal dokuma ettiğini dile getiren Turgut, bu nedenle hasar hile operasyonlarına büyük ehemmiyet verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“İzmir depreminin ardından da gücük bir süre içerisinde sahaya gittik. Sigortalılarımızın soru ve taleplerine bildirme aceleci şekilde zaman yapabilme hedefiyle DASK İletişim Merkezi kurduk. Ehlihibre görevlendirmelerimizi dahi derakap yaparak depremden sonraları güdük tıpkı süre içre evvel hasar ödemelerini gerçekleştirdik. İzmir ve kasaba illerden aldığımız toplanmış 30 bin hasar dosyasına 401 milyon teklik hasar ödemesi yaptık. Bu miktar, gurur tarihinde tek tıpkı depremde yapılan genişlik erdemli hasar ödemesi namına kayıtlara geçmiştir. DASK’ın kuruluşundan bu yana sigortalılara yaptığı hep hasar ödemesi ise toplam 1,1 bilyon liraya ulaştı.”

Depremden sonra sigortalılık oranı yükseldi

Turgut, keskin tecrübeler sonrası sigortalılığın öneminin elan ongun anlaşıldığına dikkati çekerek, değme depremin, yıkmacı etkileriyle depreme cebin mücehhez olma zorunluluğunu hatırlattığını dile getirdi.

Depremden sonraları İzmir ve Iye Bölgesi’nde dahi Mecburi Sarsıntı Sigortası’na olan talepte çok ağır sıklet ayrımsız çoğalma görüldüğünü belirten Turgut, gelinen noktada İzmir’deki sigortalı bölük sayısının 635 binden 717 bine, sigortalılık oranının ise yüzdelik 57’den yüzde 64’e yükseldiğini söyledi.

Turgut, Türkiye’deki sigortalılık oranının yüzdelik 59 olduğunu belirterek, “Dünyada yaşıt uygulamalar ile kıyaslandığında Türkiye’deki oranın az çok efdal olduğu görülmekle alay malay DASK olarak hedefimiz, kapsamımıza giren birlik konutları Mecburi Zelzele Sigortası güvencesine kabul etmek ve yüzde 100 sigortalılık hedefimize vurmak.” ifadelerini kullandı.

DASK’ın kapsamının genişletilmesi çalışmaları

Erdal Turgut, 2021’in dünyada iklim değişikliği ve global ısınmanın dahi etkileriyle saf afetlerin alçak yaşandığı aynı sene olduğuna değindi.

“Andıran zamanda birlikte ülkemizde meydana mevrut seller ve orman yangınları, Mecburi Deprem Sigortası’nın kapsamının genişletilerek totaliter ayrımsız ‘Afet Sigortası’na dönüştürülmesi konusunu gündeme getirdi.” diyen Turgut, Sigortacılık Özel Emeklilik Düzenleme ve Fal Kurumu’nun kamuoyu ile paylaştığı bilgilendirmede da vadi aldığı kabil, dominant ilkin kalkmak üzere sair katıksız kıyamet türlerinin munzam güvence namına mecburi deprem sigortasına bütünleşmiş edilmesi ile ilgili DASK yerine çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Turgut, mümkün olan genişlik kısa sürede bu çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

İzmir depremi Türkiye’birlikte DASK poliçelerini yüzdelik 37 artırdı

 

DASK’a 3.4 milyarlık fehamet desteği

 

Share: