DENİB Başkanı Memişoğlu; “Büyümenin yarısı ihracattan geldi”

Ağustos kocaoğlan ihracat verilerini değerlendiren Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Memişoğlu; “Büyümenin yarısı ihracattan geldi” dedi.

İhracat verilerine ilgilendiren izah eden DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ülkemiz ihracatının Ağustosta yüzde 13 yükselişle 21.3 bilyon dolar, TİM eliyle açıklayan Denizli ihracatının yüzde 3.8 azalışla 385 milyon dolar, DENİB üyelerince gerçekleştirilen ihracatın ise yüzdelik 2.9 azalışla 295 milyon dolar olduğunu belirtti.

Dünya ekonomilerinde yaşanan duraklık tehdidini yakından strateji ettiklerini ve bu durumun ajandalarının en son sıralarında olduğunu belirten Başbuğ Memişoğlu, “Gelişmiş ekonomiler ince yıllardır bilinçli şekilde şişkinlik oranlarını artırmaya çalıştı. Bunun amacıyla muhtelif dünyalık politikaları uyguladı ancak pahalılık oranlarını mahsus seviyelerin konusunda çıkaramadı. bununla birlikte, zarfında bulunduğumuz dönemde zinde ekonomilerin bir lahzada tezce bütünü çokça erdemli şişkinlik verileri açıklıyor. Anca ki, çokları akıbet 40 yılın rekor seviyesine ulaştı. Avrupa Birliği, ABD, İngiltere ihracatımızın bildirme pahal olduğu bölgeler. İhracatımızın yaklaşık yüzdelik 80’ini bu ülkelere gerçekleştiriyoruz. Enflasyonist baskı sebebiyle Amerika Tarz Bankası (FED), Avrupa Suret Bankası (ECB) ve İngiltere Form Bankası (BOE) saldırgan nema artışları gerçekleştirdi. Ümranlı ekonomilerin Kalıp Bankalarının hasis servet politikalarını 2023 yılının önce yarısının sonuna kadar bitmeme ettireceği öngörülüyor. Bu nitelik de sakinlik tehdidini yanında getiriyor. Mavera yandan haddinden fazla yakından takip ettiğimiz ayrımsız diğer evolüsyon bile Euro/Dolar paritesindeki hor cepheli hareketler. Temmuz ayında dolaşma içre 1,00 seviyesinin altını test fail parite, ağustos ayında 6 sefer 1,00’ın altında gerçekleşti. Güzeşte sene 1,18 olan ağustos kocaoğlan parite ortalaması, bu yıl ağustosta 1,01 namına gerçekleşti. İhracatımızın tahminî yarısının Euro Bölgesi’ne olması paritedeki bu göçük zımnında ihracatımızı olumsuz anlamda etkiliyor. İhracatımızın etkilenmesindeki başka balaban esbap dahi mütezayit erke maliyetlerinin ihraç fiyatları üzerindeki negatif etkisi, ÇAKER ve Avrupa’nın dinginlik etkisiyle siparişlerini azaltması ve yıpranmamış ihraç fiyatlarını akseptans etmemesi adına karşımıza çıkıyor” dedi.

Büyümenin Yarısı İhracattan Geldi

Büyüme rakamlarına ait görüşlerini da paylaşan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Ülkemiz ekonomisi 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüdü. İhracat ise büyümeye 3,87 puanlık aynı ulama sundu. Bire Bir farklı deyişle, büyümenin yarısı ihracattan sağlandı. Bu fen yardımıyla ihracatın ülkemiz ekonomisinin lokomotifi olduğunu bire bir kere daha gördük. İlimiz birlikte ülkemiz ekonomisinde hareketli tıpkı oyuncu konumda. Lüzum ihracat gerek üretim ve istihdam noktasında seçme devir eğin sıralardaki yerini koruyor. Ocak-Ağustos döneminde genişlik çok ihracat gerçekleştiren 8. devlet olan Denizli, yılsonu hedeflerine da yaklaşmış durumda. Yıl başında kendimize 5 bilyon dolarlık aynı murat belirlemiştik. Zaman itibariyle akıbet 12 mahiye ihracatımız 4 bilyon 970 milyon dolara ulaştı. Durgunluk beklentilerine ve temenni gerilemelerine karşın dış satım hedeflerimize ulaşabilmek namına çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye niteleyerek konuştu. – DENİZLİ

Share: