Diyarbakır ve Siirt’te depremzedelere barınma imkanı sağlanıyor

Diyarbakır ve Siirt’te “asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde evleri yıkılan yahut ağırbaşlı hasar gören depremzedeler eş, otel, daraç ve kamu kurumlarının misafirhanelerine yerleştirildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, depremin evvel anından itibaren vatandaşın kullanımına açılan tesislerde 14 bin can kalıyor.

Depremden etkilenen vatandaşların can güvenliğinin korunması ve soğuk açıktan etkilenmemesi üzere Sezai Karakoç Hars ve Kurultay Merkezi, Kayapınar ve Şehitlik Mola Evi, Aktif Yaşam Merkezi, Bağcılar Kreş, Sümer Otopark Içtimai Hizmetler Hizmet Binası, Sümerpark Katalog, Sümerpark Sergi Salonu, Sümerpark Yaşlı Birimi, Talaytepe Spor Kompleksi, Kent Meydanı, El Birliği Parkı ve Millet Kıraathanesi ilkin olmak için, tesislerin tüm vatandaşların hizmetine açıldı.

Tesislerde barınan vatandaşların herhangi bir öğün yiyecek ve içme ihtiyacını karşılayan ekipler, farklı noktalarda gelişigüzel devir 30 bin yabanlık ısıdam aşındırmak ve çorba ile 11 bin yabanlık kahvaltı servisi yaptı.

Siirt

Hatay ve Kahramanmaraş’tan Siirt’e gelen 400 eş birlikte otel, daraç ve evlerde mihman ediliyor.

Sosyal Teavün ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aileleri ziyaret ederek azık ve aksata kartı dağıttı.

SYDV Içtimai Arkalama ve İnceleme Uzmanı Hasan Baykara, bakma ve tahaffuz ihtiyacı sağladıkları ailelere herhangi bir nev ortamı oluşturduklarını belirtti.

Depremin önceki anından itibaren kriz masası ile yardımların toplanması ve gönderme edilmesi ile ilgilendiklerini nâkil Baykara, “Bu yardımlar uyumlu adına sarsıntı bölgesine gönderildi. İlimize mevrut depremzedelere da aynı şekilde tahaffuz ve giyim çalışmalarını sürdürüyoruz.” dedi

Malatya’dan Siirt’e mevrut Burcu Sağlıklı Pay, depremden haddinden fazla yara etkilendiklerini belirterek, “Ailemle hangi yapabiliriz diye düşündükten sonraları eşimin memleketi olana Siirt’e geldik. Burada çokça şükür sığınacak ayrımsız eve yerleştirildik. Esen olsun devletin yardımları oldu. Burada iyiyiz çokça şükür.” ifadelerini kullandı.

Depremzede Ali Hatip dahi ailesiyle Hatay’dan geldikleri Siirt’te yunak tıpkısı ortam bulduklarını dile getirdi.

Share: