Diyarbakır’dan Kuveyt’e kuzu hitit ihracatı

Diyarbakır’dan Kuveyt’e kuzu hitit ihracatı

Kurban Bayramı’nda besicinin elinde küsurat kuzu hitit Kuveyt’e ihraç edildi

Küçükbaş besiciyi yüklenmek amacıyla faaliyete geçirilen projeyle Kuveyt’e kuzu eti ihracatı

DİYARBAKIR – Ekincilik ve Orman Bakanlığı desteği, Ten ve Benzin Kurumu Genel Müdürlüğü ile Maya Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği koordinesinde Diyarbakır’üstelik besiciden alınan küçükbaş hayvanların kesimlerinin yapılmasıyla Kuveyt’e 10 tonluk deri ihracatı yapıldı.

Diyarbakır’de Kurban Bayramında besicinin elinde mütezayit küçükbaş zooloji, Tarım ve Orman Bakanlığı desteği, Ten ve Benzen Kurumu Genel Müdürlüğü ile Damızlık Kucak ve Dikbaşlı Yetiştiricileri Birliği koordinesinde peş fiyat 92 liradan alınarak bire bir cilt bütünleşmiş firmasında kontrolleri yapıldıktan sonraları kesimleri yapıldı. Lüzumlu hazırlıkların tamamlanmasıyla önceki etapta Kuveyt’e 10 tonluk kuzu eti ihracı gerçekleştirildi.

Bire Bir vücut entegre firması yönetim kurulu başkanı ve Diyarbakır Tecim Borsası Sedir Başkanı Ahmet Ay, besicileri, üreticileri semirtmek üzere Diyarbakır’dan Kuveyt’e kuzu hitit ihracatı yaptıklarını söyledi. 10 tonluk ihracatla hem ülkeye döviz vermek hem bile besicileri zarara düşürmeden bu işi temelli ayla getirmeyi amaçladıklarını nâkil Ay, “Biz, şu anda fazlasını gönderiyoruz. Şu anda kuzu karkas yerine global fiyatları 92 liradan aşağı olamaz şekilde alımları yapıyoruz. İhraca zaman bidayet verdik. Bu, Diyarbakır ekonomimiz üzere, besicilerimiz üzere büyük benzeri destektir. Fiyatlar yükselip zımnında üreticilerimiz engel etmeyecektir. Şu anda üreticilerimiz çok baskı durumda. Bunu Et ve Benzin Kurumu Umumi Müdürlüğü, Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Maya Kucak ve Gâvur Birliğimiz koordinasyonunda arkadaşlarımızı esermek üzere yapıyoruz” dedi.

“Et ve Benzen kurumları 90 liradan alıyor, halka yüzdelik 25 indirimle satıyor”

Sürecin borsalarda başladığını tamlayan Kamer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birliklerimize birlikte mukayyet üreticilerimiz var. Arkadaşlar, onları sıraya koymuşlar. Sırası gelenden çekip ittifak yapacağız. Yıl sonuna kadar besicilerimizi rahatlatacak rakama ulaşacağız. Türkiye halkına, Diyarbakır halkına şunu emretmek istiyorum. Kuzu eti sağlıklıdır. Bunu tüketelim. Hem besicilerimize, hem üreticilerimize destek olalım. Fiyatı bile uygundur. Şu anda Vücut ve Benzin kurumlarımız bunun için kişi bütçelerinden yüzde 25 iskonto, üreticilerimizden değil; 90 liradan alıyorlar ve yüzde 25 halkımıza sunuyorlar. Aynı destektir, engel etmemeleri üzere. Üretimin devamlı olabilmesi amacıyla.”

“Hitap ettiğimiz saha Ortadoğu piyasasıdır”

Projenin ülke ve Diyarbakır amacıyla çok dolgunca bir öz olduğunu tabir fail Ay, “Buraya mevrut zooloji evvel etken yerine veteriner hekim kontrolünde muayenesi yapılmaktadır. Muayenesi biten efsanevi kesime gönderme edilir. Burada kesildikten sonraları 24 saat soğuk çekicilik depolarında zait 0-2 dereceye büyüklüğünde getirilir. Soğutucu klimalı araçlarımızla İstanbul Havalimanına irsal ediyoruz; oradan bile uçakla sevkiyatı yapılmaktadır. Hitap ettiğimiz düzlük Ortadoğu piyasasıdır” diyerek konuştu.

“Bakanlığımızın başlattığı siyaset haddinden fazla yerinde aynı değişmeyen”

Diyarbakır Damızlık Koyun ve Aksi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Abdullah Çetinkaya ise Kurban Bayramından sonraları satılmayan hayvanat yetiştiricilerin elinde şiştiğini ve satılmadığını kaydetti. Bu yüzden bakanlığa müracaatlar ve başvurular olduğunu açıklayan Çetinkaya, sözlerini şöyle tamamladı:

“Cilt ve Benzin Kurumu olarak birlikte bize böyle ayrımsız imkan tanıdılar vekâlet gözetiminde. Etin karkası 80 liraya kadar düşmüştü. Et ve Süt Kurumu müdahalesiyle 92 liranın altında satılmaması konusunda uygun olduk. Yetiştiriciyi korumazsak ülkemizde deri sıkıntısı olacaktır. Bunları ayakta ağrımak durumundayız. Bakanlığımızın başlattığı yöntem çokça yerinde bire bir değişmeyen. Geç de kalındı. Ama inşallah yararlı olacaktır diye düşünüyoruz. Şu anda kurbandan sonra besicilerin elinde tokluk kuzuların piyasadan çekilmesidir. Başlattığımız proje bu. Bunu temizlediğimiz antlaşma piyasada tıpkı denge olacaktır.”Share: