Doğu Karadeniz’de ‘vargit’ çiçekleri açtı; yaylacılar dönüşe geçti

DOĞU Karadeniz yaylaları, güz mevsiminin gelmesiyle ‘vargit’ yerine aşina mor ve beyaz renkli çiçeklerle kaplandı. Edebiyat hayvanlarıyla yaylaya kafile edenlerin dönüşünün habercisi olan vargit çiçeklerinin açmasıyla köye dönem birlikte başladı.

Trabzon’un Köprübaşı ilçesine sınırlı Taşlı Yaylası’na ilkbaharda barhana edenlerin çoğu havaların soğumasıyla dönem yolunu tuttu. Vargit çiçekleri ile renklenen yaylalarda dolaşma yoluna giren yaylacılar, hayvanlarıyla birlikte kestirmece 5 saatlik yürüyüş sonrası köylerine indi.

‘BU ÇİÇEKLER YAYLALARIN TAKVİMİDİR’Hayvancılıkla uğraşan Hüseyin Hancı, “Mayıs ayında yaylaya geldim. Hayvanlarım var burada benzeri işletmem var. Bu çiçekler o aylarda dahi kurgu. Mayıs aylarında açan bu çiçeğe ‘vargel’ çiçekleri deriz. Yayla zamanının geldiğini tabiat bize söyler. Bu aylarda açan ayrımsız çiçeğe da ‘vargit’ deriz. Plato zamanının bittiğini söyler bu çiçekler birlikte bize. Bu çiçekler yaylaların takvimidir. Vargit çiçeklerinin açmasıyla bütün yaylalardan gitti. Tığ kar yağana büyüklüğünde buradayız. Hayvanlarımız burada rahat ediyor. Kaçkarla’ra kar yağdı. Geçenlerde buraya dahi yağar” dedi.’KAR YAĞANA KADAR BURADA KALACAĞIM’

Hasan Zihayat ise, “Vargit çiçeklerinin açması yayla zamanının bittiğinin göstergesidir. Amma ego kar yağana büyüklüğünde burada kalacağım. Ağustos ayının sonlarında açmaya başlarlar. Ego hayvanlarımı alıp buraya geldim. Çiçeklerin açması çokça sunturlu tıpkı dekor sunuyor bize” diye niteleyerek konuştu.

Share: