Ersin Tatar: KKTC’nin Maşrık Akdeniz’de rolü ve önemi var

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Abdülhamid Han araştırma gemisinin göreve uğurlanmasına değinerek, “Geçmiş bildiğiniz Abdülhamit Eğlek gemisinin seyre çıkmasıyla belki Şark Akdeniz’deki bu zenginliklerin keşfedilmesinde tıpkısı kadem elan atılan oluyor. Bütün bu münasebetlerde Yildiz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin rolü ve önemi vardır. Zira bulgu bakımından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Şarki Akdeniz’deki benzeri Türk devletidir” dedi.

KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar, esbak Konya’üstelik 5. İslami Tesanüt Oyunları açılış törenine katıldıktan sonraları zaman Karaman’a geçti. Valiliği mülakat fail Tatar, 1571’de Karaman’dan Kıbrıs’a göç yapıldığını belirterek, “Hepinizin da bildiği kadar 1571’dahi Kıbrıs fethinden bilahare oraya gidip yerleşen insanlarımızın soyağaçlarına baktığımızda bu bölgeden gitmiştir. Zımnında bizlerin bile burada banko akrabaları var. Çağ bağlarımız, rağbet bağlarımız var. Tıpkı coğrafyanın insanları adına yıllardan sonra esasen burada kavuşmak, sizlerle bu muhabbeti ve sohbeti yapmak bana göre çok balaban bir önem taşımaktadır” dedi.

‘BU GELİŞMELER BİZE ALÇAK VERMEKTEDİR’Tatar, cemaziyelevvel Abdülhamid Konak araştırma gemisinin göreve uğurlanmasına değinerek Doğu Akdeniz’da Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin rolünün mehabetli olduğunu kaydetti. Tatar, şöyle konuştu: “Cemaziyelevvel, bildiğiniz Abdülhamit Konak gemisinin seyre çıkmasıyla belki Gün Doğusu Akdeniz’deki bu zenginliklerin keşfedilmesinde bire bir etap henüz atılan oluyor. Bütün bu münasebetlerde Yildiz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin rolü ve önemi vardır. Zira belirgi itibarıyla Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’deki bire bir Türk devletidir. Akşam görüştüm, Azerbaycan Cumhur Reisi Sayın İlham Aliyev da dahil farklı kerem başkanlarının çoğuna dedim ki; Gün Doğusu Akdeniz’deki bu Türk devleti, evet İslam aleminde ayrımsız parçasıdır, ama nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti ile sunma ferah işleri aylamak yoluyla Şark Akdeniz’deki alanın korunmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti statüsünün bile devir içerisinde elan bile yükseldiğini görüyoruz. Bütün bu gelişmeler bize ciddi vermektedir. Kıbrıs Türk halkına yaptığı o fedakarlıkları, ödediği bedelleri, verdiği şehitleri gelişigüzel türlüsüyle Şimal Kıbrıs Türk Devleti’nin ortaya çıkması amacıyla, oluşması üzere ve sürdürebilmesi üzere haddinden fazla bedeller ödenmiştir. Bu bedeller içerisinde dediğim kadar şehitlerimiz var. Çektiğimiz fedakarlıklar var. Rastgele türlüsüyle gördüğümüz zulümler ve Anadolu- Palikarya ikilisinin Kıbrıs Türk halkına yaptıkları, maruz kaldığımız mezalim, bibi henüz bu mezalim ambargo anlamında bitmeme etmektedir. Ama Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle hamdolsun etap girişim Yildiz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni üstelik geliştirmekteyiz. Nedeniyle dünyaya verdiğimiz gelişigüzel platformlarda akıl; Yildiz Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı davasına cemaat çıkmıştır, çıkacaktır.”Türkiye’nin her zaman KKTC’nin yanı sıra olduğunu tabir eden Tatar, “Şark Akdeniz’birlikte yükselen statüsüyle ve değeriyle, hesaplı anlamda bile Şimal Kıbrıs hükümetini pekiştirmek, Yildiz Kıbrıs halkının dünyanın çeşitli ayrımlı bölgelerinde koşullu ilişkilerde gerek turizmde, gerek öğrenci akışında, lüzum ticarette seçkin türlüsüyle tanınmamışlığın, olumsuzluklara rağmen başarıyla bu işleri sürdürmekte olduğunu görüyoruz” dedi. 2025’dahi İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARINDA YERİNİ ALACAK

2025 yılında KKTC’nin İslami El Birliği Oyunlarında yerini alacağı mesajını veren Tatar, bu sene Konya’üstelik düzenlenen oyunlara sebep katılamadıklarını açıkladı. Tatar, “Biz siyasal nedenden yağlık İslam İşbirliği Teşkilatı’na benzeri rasıt uzuv olarak, kamu unsur adına değil, rasatçı örgen olduğumuz için bu oyunlara katılamadık. Bizim gençlerimiz bittabi bunun üzüntüsü içerisindeydiler. Ben da geçkin akşam Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın de desteğiyle mütenevvi, farklı sorularla orada pazar ve temaslarda bulundum. Bu sıkıntıyı aktardım. Netice bakımından Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Türk halkı, kişi gençliğiyle seçkin platformlarda hakeza ayrımsız müsabakalara katılmak ister. Genişlik doğal hakkıdır diye niteleyerek düşünmek istiyorum. Doğrusu spor denildiğinde, beraberlik, komütatör, dayanışmadır, güzelliklerdir, barıştır, huzurdur. Akşam Ezanı hep konuşmalarda bunları rapor etmiştir. Yaptığım temaslarla inşallah 2025 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk gençliği da orada hesabına alır” diye niteleyerek konuştu.

?Share: