Eskişehir haberleri: Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ sülale sahipliği ediyor

Eskişehir ‘göçebe antikacılara’ eş sahipliği ediyor

Denizlili antikacı Adnan Menderes Dolaşma: “Denizli’den mevrut malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı bile oralarda satıyorum”

Uşak Tuhaf Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Efe: “Severek yaptığımız amacıyla site şehir dolaşmaktan tabiat alıyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’birlikte her ayın ikinci haftasında kurulan ibret pazarı nostalji tutkunlarının yanında farklı illerden mevrut ‘göçebe’ yabansı satıcılarını ve koleksiyoncuları birlikte ağırlıyor.

Eskişehir’da anane haline gelen ve yıllardır herhangi bir ayın ikinci haftasında kurulan acayip pazarı, rastgele yaştan gayritabii severi ağırlıyor. Sabahın er saatlerinde tezgahların önüne mevrut geçmişseverlik tutkunları, ibret pazarında adeta güneş yolculuğuna çıkıyor. Kültürel ve tarihi değeri kâin eşyaların satışa çıkarıldığı pazara Eskişehirliler güç deste gösteriyor. Eskişehir’in yanında ayrımlı illerden birçok satıcı ve koleksiyoncu bile kentteki gayritabii pazarında tezgah açıyor. ‘Göçebe antikacı’ namına birlikte aşina satıcılar, site şehir gezerek hem koleksiyonunu genişletiyor hem bile yanı sıra getirdikleri antikaları alıcılara sunuyor.

“Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı dahi oralarda satıyorum”

Denizli’den gelerek Eskişehir Antika Pazarı’nda tezgah açan Adnan Menderes Periyot farklı illerdeki pazarlara gittiğini belirterek, “Ego buraya Denizli’den geliyorum. Mezatlar, müzayedeler ve pazarları strateji ediyoruz. Evire Çevire ayrımsız düzlem yaşatıyoruz. Ben bu işe servet ve pul koleksiyonuyla başladım. Sonrasında aldı başını gitti. Leziz tıpkısı iş ve tıpkı zamanda topladığımız eşyalar adeta tarih kokuyor. Gençlerimize bile referans ediyoruz. Tığ bunu çocukluğumuzdan beri bitmeme ettiriyoruz. Çıktı pazarlar üzere ülke dışına çıkmaya başladık. Eskişehir’e büyüklüğünde geldik. Seçkin hafta farklı pazarlara gidiyorum. Ankara, Bursa, İzmir’bile pazarlara gidiyorum. Akşamları müzayedelere, sabahları pazarlara katılıyoruz. Buralarda hem satıyoruz hem alıyoruz. Denizli’den gelen malzemeleri burada satıyorum ve buradan aldıklarımı de oralarda satıyorum” şeklinde konuştu.

“Istekle yaptığımız amacıyla kent şehir dolaşmaktan beğeni alıyoruz”

Yardımcı’ta öğretim yardımcısı olan ve benzeri zamanda acayip tutkusu amacıyla farklı illerdeki pazarlara giden Çeltek Antika Sevenler Derneği Başkanı İbrahim Efe “Eskişehir pazarı güzel. İnsanların antikaya ilgisi ağır sıklet. İç Veli bölgesindeki yeryüzü gani pazarlardan biri diyebiliriz. Biz Yardımcı’ta bile tıpkısı gün acayip pazarı kuruyoruz fakat buradaki ilginin henüz okkalı gördüm. Çocukluk dönemimde pul toplayarak başladım ve daha sonraları kendi alanım üstelik Halk Bilimi olduğu amacıyla el yazması kitaplar toplamaya başladım. Sonrasında üstelik rabıt alanlarım çoğaldı ve bu işe girmeye karar verdim. Yaklaşık 11 yıldır üstelik yadırganan işiyle aç adına uğraşıyorum. Bu bizim üzere esasta tıpkısı hareket değil tıpkı şiddetli, hobi. Severek yaptığımız üzere, kent şehir dolaşmaktan gusto alıyoruz. Yabansı pazarları elhak ayrımsız okuldur. Ürünlerin tarihi, piyasa değerleri, elimizdeki ürünlerin değerleri ve mobil ekin varlıklarının kıymetini yabansı pazarlarında öğreniyoruz” dedi.

Share: