EXPO 2028, Malatya’ya uyanıklık katacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi yoluyla Malatya Mövenpick Hotel’üstelik “EXPO 2028 Malatya Lansman ve Kavrayış” programı gerçekleştirildi. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın karı sahipliğinde gerçekleştirilen programa; Malatya Valisi Hulusi Delicesine, mülk protokolü, kamu ve sivil sosyete kuruluşları temsilcileri ve Türkiye İnternet Gazeteciliği Derneğinden (TİGAD) gazetecilerin bile aralarında bulunduğu ulusal iletişim araçları kuruluşlarından haddinden fazla sayıda basın mensubu katıldı.

VALİ ŞAHİN: MALATYA YEŞİL ŞEHİRLER KONSEPTİNDE ÖNCÜ OLACAK

Programda mütekellim Malatya Valisi Hulusi Delimsirek, EXPO 2028 Malatya’nın, kentin tarihine ve kültürüne yakışan sağgörü bir proje olduğunu vurgulayarak, “2028’e 6 sene var. Altı yılda Türkiye’ye ve dünyaya yaşıt olacak bakir tıpkı kent konseptini başarmayı planlıyoruz. İddiamız şişman!” dedi. Mecnunca, Malatya’nın, EXPO 2028’in avantajlarını fırsatları kullanarak, yeşil şehirler konseptinde bile avangart olacağını tabir etti.

BAŞKAN GÜRKAN: ARTIK YENİ ŞEYLER SÖYLEMEMİZ GEREKİYOR

Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan ise, 2028’de dünya bahçelerini Malatya’da ağırlayacaklarını kaydederek, şunları kaydetti: “Tek hedefimiz bu değil. Bu coğrafyada artık yeni şeyler söylememiz gerekiyor. 2028 EXPO Malatya’yı tıpkısı punt adına görüyoruz. Bundan Sonra yeni şehirler konseptini Malatya’dan Türkiye’ye takdim etmek istiyoruz. Bu gerçekte anca nazik, devasa yapılar tahsis etmek değil çıktı bizler çarpık çurpuk yaşamayı öğrenmemiz geçişsiz.”

“MALATYA DÜNYA YILDIZI OLACAK”

Gürkan, şöyle devam etti: “EXPO, dünya sergisidir. EXPO ile Malatya’yı seçkinleşme edeceğiz. Malatya’yı dünya şehri fayrap etmek üzere hız gösteriyoruz. Allah’ın izniyle Malatya acun şehri olacak. Malatya, değil Doğu’nun, değil Türkiye’nin, değil Avrupa’nın, dünyanın projektör yıldızı olacak.” Komutan Gürkan, EXPO’ya 50 ülkeden tahminî iki milyon ziyaretçi beklediklerini üstelik sözlerine ekledi.

BRİERCLİFFLE: EXPO MALATYA’YI TOPTAN BİR LİDER ADINA KONUMLANDIRACAK

Programda, AIPH Umumi Sekreteri Tim Briercliffe’nin videoteyp mesajı birlikte yayınlandı. Briercliffe, EXPO 2028 amacıyla Malatya’yı tebrik ederek, “Bizlere sunduğunuz vizyonun şehrinize büyük faydalar sağlayacağına içtenlikle inanıyorum. EXPO’ya familya sahipliği boşaltmak şehrinizi toptan benzeri lider yerine konumlandırırken, Malatya’nın acun çapında tanınmasını sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

LOGO TANITILDI

Lansman programında “EXPO 2028 Malatya” logosu bile tanıtıldı. Logoda, Malatya’yı ve ilçelerini simgeleyen figürler kullanıldı. Logonun tanıtımı sırasında Vali Delimsirek ve Başbuğ Gürkan sahnedeki görüntülük uğrunda bekledi. Logo tanıtımı sonrası protokol üyeleri ile ocak fotoğrafı çektirildi.

ETKİNLİKLER IRI İLGİ GÖSTERDİ

Programın başında dans gösterisi yapıldı; Malatya tarihi ve kültürünü içeren tanıtım filmi ile EXPO’yu anlatan bir video gösterildi. Aksakal Çelebi canlandırması ile kentin tanıtımının dahi yapıldığı programda, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya ziyareti sırasında okuduğu tıpkısı şiirin bestesi dinletildi. Musa Muhacir Orkestrası da, Malatya’nın türkülerini senfonik benzeri yorumla seslendirildi. Programın böylelikle “Dombra” şarkısı ile maruf Arslanbek Sultanbekov ve grubu görüntü aldı.

MALATYA TARİHİNDEKİ EN ÖNEMLİ PROJE

Malatya, 27 Eylül 2022 tarihinde Hollanda’nın Amsterdam kentinde düzenlenen EXPO 74’üncü umumi kurulunda EXPO 2028’e ev sahipliği yapacak mülk kendisine seçildi. Dünya bahçelerine ev sahipliği Malatya’ya global tıpkısı kavrayış katacak EXPO, kentin firez, görüşme, turizm, bilimsel iş ve ticaret hayatına büyük katkılar sağlayacak. Ayrıca, hars, nutuk, cümbüş ve spor için kullanabilecek çokça gayeli bir yaşam alanı kazandırılacak. Kent tarihindeki sunu büyük proje olacak EXPO 2028, vakit kaybetmeden bahçecilik alanında değil, benzeri zamanda iktisadi ve kültürel kalkınmayı birlikte sağlayacak.

Share: