EXPO 28 Malatya Lansmanı yapıldı. Belediye Başkanı Gürkan: “Malatya’yı dünya şehri yapmak amacıyla bu çaba ve çabayı gösteriyoruz”

EXPO 28 Malatya Lansmanı yapıldı. Şehremini Gürkan: “Malatya’yı dünya şehri fayrap etmek amacıyla bu gayret ve çabayı gösteriyoruz”

MALATYA – Malatya Büyükşehir Belediyesinin girişimleri ile 2028’birlikte Malatya’bile yapılacak EXPO fuarı için gösterişli benzeri tanıtım ve uyanıklık gecesi düzenlendi.

2028 yılında Malatya’bile gerçekleştirilecek olan EXPO, 19. yüzyılın ortalarından itibaren planlı, olimpiyatlar ve acun kupası gibi prestijli uluslararası etkinlikler beyninde düzlük alıyor. 1960 yılından itibaren Uluslararası Bostan Bitkileri Üreticileri Birliği sorumluluğu altında planlı EXPO’nun 2028 yılındaki organizasyonuna ev sahipliği yapacak olan Malatya’birlikte tanıtım ve sağgörü gecesi düzenlendi. Bildirme az 40 ülkeden yaklaşık 2 milyonun üzerinde ziyaretçinin gelmesinin beklendiği EXPO 28 öncesi gerçekleşen lansmana Malatya Valisi Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan ile Malatya Protokolü ile domestik ve millî basın mensupları katıldı. Malatya’dahi ilk defa ayrımlı ayrımsız konseptte hazırlanan tanıtım toplantısına katılan davetliler, Aspuzu Bahçeleri namına hazırlanan ve içerisinde kuş seslerinin, değişik hologram gösterilerinin sunulduğu aynı holden antre yaptılar. Makro bire bir tayf ve kandil gösterilerinin sunulduğu tanıtım Seyid Battalgazi’nin atı Aşkar’ın anlatıldığı film eşliğinde Battalgazi temalı dans gösterisi ile başladı. Sonrasında Ermiş Çelebi konulu tiyatral gösterinin gerçekleştirildiği programda henüz sonra Malatya’nın tarihi, kültürü, turizm değerleri ve yaşamından kesitlerin düzlük aldığı tanıtım filmi davetlilere izletildi.

Tanıtım filminin arkası sıra ise Malatyalı Necati’ye ilgili olan Azpuzu Şiiri tanıtım toplantısına hususi yerine Büyükşehir Belediyesi Solisti Sena Greyfurt vasıtasıyla seslendirildi.

EXPO’nun toplumsal, kültürel, tarihi ve iktisadi anlamda Malatya’ya sağlayacağı faydaların yer aldığı tike gösterisinin arkası sıra programa video akıl gönderen AIPH Umumi Sekreteri Tim Briercliffe, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a başarılar dileyerek, “Şehrinizin bu iri etkinliğe karı sahipliği yapması, Malatya amacıyla iri bir sükse ve şişman aynı kazançtır. Bizlere sunmuş olduğunuz vizyonun şehrinize şişman menafi sağlayacağına ilgiyle inanıyorum” dedi.

EXPO’nun titiz planlama ve geliştirmeyle Malatya’dahi kıtipiyoz benzeri ayırt oluşturacağına inandığını tamlayan Briercliffe, “Ayrımsız EXPO’ya karı sahipliği fayrap etmek Malatya’nın Yeşil Site gelişimini ilerletmek, yeşili, doğayı ve çevreyi kucaklayarak vatandaşlar için daha domuzuna benzeri şehir inşa etmek ve mükemmellik benzeri EXPO alanı monte etmek amacıyla tıpkı fırsattır. Bu Malatya şehrini detaylı aynı süre diğer şehirlerden ayrımlı kılacaktır. Ayrıca hakeza tıpkı arsıulusal EXPO’ya sülale sahipliği tahsis etmek şehrinizi küresel aynı reis yerine konumlandırırken Malatya’nın dünya çapında elan üstelik tanınmasını sağlayacaktır” ifadelerine yer verdi.

EXPO 28 ile Malatya’nın hoppadak Türkiye’bile değil umum dünyada haddinden fazla henüz tanınır ve beğenilir kuzuluk geleceğini da ifade fail Briercliffei, “2028 yılında ayrımsız EXPO düzenlenmesi Malatya’ya cins anlamda şişman menafi sağlayacaktır ve bu konuda sizleri tekrar tebrik etmek istiyorum. Arslantepe arkeolojik alanını musahabe edebildiğim amacıyla alelhusus mutlu oldum ve büyük tarihi zenginliğinizi aynı EXPO’nun güzelliğiyle birleştirerek yüzbinlerce kişinin şehrinize gelmesini sağlayacak koskocaman bire bir ziyaretçi çekimi oluşturacaksınız” dedi.

“EXPO 28 Malatya rey birliği ile kabul edilmiştir”

Programda daha bilahare söz alan Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan, Malatya’yı insanlığın ve medeniyetinin başladığı saha ve antrparantez Anadolu’yu Anayurt yapan kabile şehri olarak tarif ettiklerini belirterek, “kimi vakit televizyonlarda Göbekli Bel’nin tarihin liyakatsiz noktası diyerek ayrımsız anlatım gelişti. Tarihin muvaffakiyetsiz noktası Göbekli Bayır kabil fakat Malatya tarihte medeniyetin inkişaf ettiği yer. İlk çap hayatı, önce bürokrasi hayatının, ilk muhasebe işlemlerinin, önceki gümrükleme işlemlerinin, önceki tapınakların izzet yönetiminden ayrı bire bir yere taşınması ve benzeri antlaşma açan taş devrinden çıpa devrine evrilme ve demirin açacak materyal ve zırh adına kullanılması yani medeniyetin açınım ettiği düz Malatya’dır. Zımnında EXPO’nun Malatya’ya gelmesi mukadderdi. Başka şansımızda yoktu” şeklinde konuştu.

Bire Bir acun sergisi olan EXPO’nun önce olarak 1851 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde yapıldığını hatırlatan Başkan Gürkan, “EXPO bire bir zamanda gittiği yerlerde imge maker diye niteleyerek rapor edilen binalar, oylumlu yapılar yapar. Malatya’nın nüfusuna bakıyoruz 810 bin nüfusu var. İstatistiklerde pasaport düzlük sayısına bakıyoruz 62 bin hayat. Bunun 52 bini hac farizesini hesabına ifham etmek üzere pasaport almış 4 bin gönül üstelik başka seyahatler için almış. Malatya için hasis aynı miktar. Dünya şehri olan Malatya üzere haddinden fazla düşük tıpkısı nicelik. İşte tığ EXPO ile Malatya’yı seçkinleşme ettirip, Malatya’yı acun şehri fethetmek amacıyla bu gayreti ve çabayı gösteriyoruz. Allah’ın izniyle dahi Malatya dünya şehri olacak. Güzeşte Malatya’ya biçilen feraset Doğu’nun ışıltılı yıldızı gibi mi? Değil Doğu’nun parlayan yıldızı, değil Türkiye’nin ışıldak yıldızı, değil Avrupa’nın parlayan yıldızı, dünyanın parlayan yıldızı olacaktır Malatya. EXPO onun nişanesidir. Tarih bize bunu vabeste ve mahküm etmiş. Bunu yapmadığımız takdirde günah içinde eziliriz amma tığ vecahate talibiz, şerefe talibiz. Onun üzere EXPO ile ait acun bahçeleri sergisinin ki yaklaşık 50 ülkenin katılacağı 2 milyon civarında ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

“Malatya seçme konuda avangart aynı site”

Malatya Valisi Hulusi Mecnunca da, yıpranmamış şehirler konseptini Malatya’dan Türkiye’ye öncelemek istediklerini belirterek, “2028 EXPO Malatya, haddinden fazla nazik bire bir kavrayış, tıpkısı acun projesi ve Malatya’ya, Malatya’nın tarihine, Malatya’nın kültürüne ve Malatya’nın iddiasına yakışan aynı kavrayış proje. Bu kavrayış projeyi Malatya’ya kazandıran, Türkiye’ye kazandıran bulunmaz Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerine meydan verdi.

Acun bahçelerini 2028’üstelik Malatya’da ağırlayacaklarını fakat bir tane hedeflerinin bu olmadığını üstelik belirten Delicesine, “Malatya aynı nazik medeniyetin inkişaf ettiği, hem yabanlık medeniyetinin başlangıç noktası, hem da Türk İslam medeniyetinin büyüdüğü, geliştiği, serpildiği çok kıymetli tıpkı coğrafya. Hakeza bir iddianın olduğu bu coğrafyada bizimde çıktı bakir şeyler söylememiz geçişsiz. Tığ, 2028 EXPO Malatya’yı bir vesile namına görüyoruz ve artık yeni şehirler konseptini Malatya’dan Türkiye’ye lanse etmek istiyoruz” dedi.

2028 yılına önlerinde 6 sene olduğunu ve bu müddet süresince Malatya’birlikte Türkiye ve dünyaya benzer olacak eskimemiş şehir konseptini başarmayı planladıklarını bile rapor fail Delimsirek, “İddiamız balaban. Daha Çok suyumuzu az ve katışıksız kullanacağız. Benzeri zamanda vatandaşımızın üstelik daha çok basit yaşamaya alışması lazım. Eskiye esasen rücu etmemiz lazım. Eskiden köylerimizde gübürlük üstelik yoktu zira gübür çıkmazdı. Tığ çıktı ona akilane dünyada evriliyor bizde evrileceğiz. Artık mankafa dönüşümü, çarpık çurpuk yaşamayı, birkaç kullanmayı, kirletmemeyi öğreneceğiz. Buna müteveccih bire bir kent yaşamını birlikte bu 6 yıl içerisinde Malatya’ya yerleştirmeyi planlıyoruz. Bununla ait hangi çalışmalar yapılacaksa önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Daha Çok çöplerimizi ayrıştıracağız, çöplerimizi kalın kafalı dönüştüreceğiz, ansız dönüşümden sürdürülebilir enerji elde edeceğiz. Malatya herhangi bir konuda avangart aynı kent. Yeşil şehirler konseptinde birlikte EXPO 2028’in getirmiş olduğu fırsatları kullanarak avangart olacak iddiamız budur. Bunun üzere çalışacağız. 2028 EXPO Malatya, kullanılmamış tıpkısı iddianın başlangıcı olacaktır. Bu iddiayı buradan car ediyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ‘EXPO 2028 MALATYA’ Logosu’nun tanıtımı amacıyla et kafalı sayım yapıldı. Hazırlanan imlek, Malatya’nın ilçeleriyle birlikte erbap olduğu değerlerin rastgele birinin ikon olarak kullanıldığı hibrit aynı dizayn şeklinde hazırlandı. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Tanıtım Programı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası aracılığıyla Malatyalı Fahri Kayahan’a ait eserlerin seslendirilmesi ve Kazak Bestekâr, Güfteci ve Şarkıcı Arslanbek Sultanbekov’un şarkılarıyla serencam buldu.

Tanıtım programına katılan davetliler mağaza ve Aspuzu temalı hanay girişinde bol mübarek andaç fotoğrafı çektirdi.

(SD-CÖ-SD-HA-E)

Share: