Güreş efsanesi Hamit Kaplan’ın hayatı dokümanter oluyor

Türk güreşinin söylence isimlerinden acun ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan’ın hayatı belgesel film oluyor.

Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesi’nin öncülüğünde çekimlerine başlanan ‘Pehlivan’ adlı belgeselde 175 kez milli mayoyu giyen Hamit Kaplan’ın kara tahta bir bavulla yola çıkıp güreşin zirvesine uzandığı sükse hikayesinin vasıta edilerek gelecek kuşaklara aktarılması planlanıyor. 1976 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden Kaplan’ın memleketi Amasya’nın Hamamözü ilçesinde müzeye dönüştürülen evinde çekimlerine başlanan belgeselin yönetmenliğini Hamamözü İlçe Özel İdare Müdürü Başkumandan Çolak üstlendi. İlçedeki vatandaşlar da çekimlerde gönüllü namına fariza aldı.

43 yaşındayken hayata veda eden Kaplan’ın geride bıraktığı fotoğraflar ve kullandığı eşyaların beraberinde arşivlerde vadi düzlük müsabakalarının görüntüleri üstelik ekrana taşınıyor. Ayrıca güreş camiasının önde gelen isimlerinin yanında Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan dahi belgeselde düşüncelerini paylaştı.

“Hamit Kaplan’ın başarılarını ati kuşaklara aktarma etmek istedik”

Hamamözü Kaymakamı Okan Dağlı, “Hamit Kaplan yöremizin sunu altın ve başarılı sporculardandır. Bu bölgenin hamurunda, mayasında güreş var. Tığ de belgeselimizde tıpkısı kara tahta bavulla yola çıkarak elbette olimpiyat şampiyonu olunduğunu gelecek kuşaklara aktarmak istedik” dedi.

“Hamit Kaplan hala bir numara”

Dünya ve olimpiyat şampiyonu sakat milli pehlivan Ahmet Düşünceli, ayrımsız değişik Hamamözülü güreş efsanesi Adaletli Candemir’in yetiştirdiği Hamit Kaplan’ın Türk spor tarihindeki yerine meni etti. Ihatalı, “Hamit Kaplan Türkiye’ye daha hangi bıraksın. Şu anda bibi bir numara. Puan getirmede ve madalyada bir numara” diye konuştu.

Hamit Kaplan’ın adını taşıyan spor salonunda yetişerek acun ve olimpiyat şampiyonluğuna ulaştığını hatırlatan Amasyalı çarkıt milli güreşçi Mahmut Çipo, belgesele ‘Pehlivan’ isminin verilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Oğlu Atilla Kaplan ise İstanbul’a taşındığında oturduğu sokağın Hamit Kaplan çıkmaz olduğunu görünce duygulandığını hatırlattı. Babasının hayatını anlatan belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere da teşekkürname etti.

TRT arşivinden bile faydalanılan dokümanter Kaplan’ın 47. ölüm yıldönümü olan 5 Ev 2023’te izleyiciyle buluşacak. – AMASYA

Share: