Hamsinin fiyatı Rize’de 10, Sivas’ta 70 liralık

Hamsinin fiyatı Rize’de 10, Sivas’ta 70 lira

Karadeniz’de yaşanan hamsi bolluğundan muhit Rize’de kilogramı 10 liradan satılan hamsi Sivas’ta 70 liraya almaç buluyor

SİVAS Karadeniz’de yaşanan hamsi bolluğundan ekolojik ortam Rize’de hamsinin kilogram fiyatı 10 liraya kadar düşerken Sivas’ta bibi 70 liraya satılması tepkilere illet oldu. Tüketiciler yüksek fiyatlarla hamsi tüketmekten yakındı. Satıcılar ise fırtınayı esbabımucibe göstererek kendini savundu. Balık ahzetmek üzere ayla revan Aydınlık Kayaç, sabık hafta 40 liraya satılan hamsinin bu hafta 70 teklik olduğunu söyledi.

“Denizde balık yok, çıksa bile fiyatlı oluyor”

Balıkçı Eğilimli Güldeş, balığın birkaç çıkmasından muhit fiyatların faziletli olduğunu belirterek, “3 gündür Karadeniz’de sıkıntı var ve balık çıkmıyor şuanda. Denizde balık yok, çıksa de pahalı oluyor. Birkaç olan balık İç Anadolu’ya gelmediği için fiyatlı oluyor. Güzeşte seneye göre fiyatlar az buçuk fazla, hamsinin bugünkü fiyatı 70 liralık ama fırtına olmasa hamsi fiyatı 40 liraya kadar düşebilir. Karadeniz’de balık çıkmadığı için fiyatlı, geçmiş 50 lira olan hamsi bugün 70 liralık. Fiyatlar akla yatkın olursa almaç kıvançlı oluyor ama fiyatlar efdal olunca vatandaşlar almıyor” şeklinde konuştu.

“Fiyatlar cebimizi yakıyor”

Balık kabul etmek için hale mevrut Aydın Kaya, fiyatların çok erdemli olduğunu ifade ederek, “Hamsi fiyatları çokça aşkın, geçen hafta 40 teklik olan hamsi zaman 70 teklik oldu. İnşallah fiyatlar düşer, şuan cebimizi yakıyor. Fırtınadan çevre tıpkı fiyat artışı var. İnşallah sıkıntı diner ve balık fiyatları düşer. Hamsi bollaşır fiyatlar da düşer, bizler fiyatların düşmesini istiyoruz” dedi.

Share: