İçişleri Bakanı Soylu, Kumluca’da incelemelerde bulundu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’nın Kumluca ilçesinde yaşanan sele ilgili yegâne tesellinin fert kaybının olmaması olduğunu belirterek, yaraları alay malay saracaklarını söyledi.

Aristokrat, Kumluca’bile selden evleri, aksiyon yerleri ve seraları kötülük gören vatandaşları müzakere ederek, “önceki olsun” dileklerini iletti.

Bölgede incelemelerde mevcut ve çalışmalar için hikmet düzlük Aristokrat, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kumluca ve Finike’üstelik esbak geceden itibaren şiddetini zait yağışın hem tarım alanlarına hem site merkezine engel verdiğini anımsattı.

Özellikle Kumluca ilçesinin büyük oranda etkilendiğini tabir eden Soylu, yağışın metrekareye 200 kilogramın üstünde ayrıca 300-350 kilo civarında düştüğü yerler olduğunu bildirdi.

Şiddetli yağmur dolayısıyla Gavur Deresi’nin taştığını ve seraların, tarım alanlarının, konutların, hisse senedi yerlerinin hırçın etkilendiğini dile getiren Aristokrat, çokça sayıda hisse senedi yerinde, evde, araçta hasar oluştuğunu söyledi.

Geceden itibaren Vali Ersin Yazıcı’nın, Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyesi, AFAD, Karayolları kabil yekpare gurur ve kuruluşların koordineli benzeri şekilde çalıştığını vurgulayan Soylu, ekiplerin iri benzeri gayretle çalıştığını, zarar gören familya ve hisse senedi yerlerinin temizliğini gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bölgede hasar tespit çalışmalarının da başladığına dahi meni fail Aristokrat, sunu gücük zamanda sonuçlanacağını dile getirdi.

“Gücümüz yettiğince devletin bütün imkanlarıyla buradayız”

Derenin taşması sonucu hakeza tıpkı tablonun yaşandığını nâkil Aristokrat, şunları söyledi:

“Şükredeceğimiz biricik molekül duygusal kaybıyla karşılaşmadık. kalp krizi hadisesi oldu ama sere kapalı olup olmadığı arkadaşlarımızın yaptığı tespitler sonucunda oluşacak. 150 gönüllümüz var, 100 jandarmamız geldi, vatandaşlarımıza temizlikte yardımcı olmak üzere. Sayıyı 500’e çıkaracağız. Belediyenin altındaki 3 dönümlük otoparkta dokunaklı derecede araçlar var, tavanına büyüklüğünde su meşbu durumda. Ankara ve İzmir’den DSİ ve AFAD ile efdal akarsu çekebilecek pompalar getiriyoruz, bu suyu onlarla çekeceğiz. Evlerin asansör boşluklarında korkulu derecede su var, onlar çekilecek. Burada vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ı da sıkça bilgilendirdiklerini tamlayan Aristokrat, kendisinin birlikte vatandaşı boydak bırakmama üstüne talimatları olduğunu kaydetti.

Bugüne kadar haddinden fazla sayıda afetle karşı karşıya kalındığını ve değme ahit vatandaşın birlikte olduklarını vurgulayan Soylu, “Aynı taraftan yeğin, coşkunluk, deprem, hortum bile karışma koyulmak amacıyla bir nice afetle yüz yüze kaldık, hiçbirisinde vatandaşımızı serbest bırakmadık, bırakmayız da. Gücümüz yettiğince devletin bütün imkanlarıyla buradayız, burada olmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Birey kaybımız yok, tesellimiz bu”

Icra Vekili Aristokrat, hasar belirleme çalışmaları tamamlandıktan sonradan lüzumlu ekincilik alanlarında gerekse aksiyon yerlerinde vatandaşa muktezi yardımın sağlanacağını ifade etti.

Tarım ve Orman, Sülale ve Toplumsal Hizmetler bakanlıkları ilkin başlamak için tekmil bakanlıkların işbirliği zarfında zaruri destekleri sağlayacağını bildiren Soylu, “Yaraları inşallah birlikte saracağız. Duygusal kaybımız bulunmayan, tesellimiz bu. Diğerlerini halk birliğiyle toparlayacağız.” dedi.

Bölgenin ivedi facia bölgesi alanı adına ilan edilip edilmeyeceği yönündeki soruya ise Soylu, şu anda evvel yapılan çalışmaların hasar tespiti ve saffet olduğunu, ileriki çalışmaların ise temas yüklülük oluşmayacak şekilde gerçekleştirileceğini belirtti.

Share: