Icra Vekili Dönmez’den Yalova’ya 595 milyon TL’lik envestisman müjdesi

ENERJİ ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sonuç 19 yılda Yalova’ya 1 milyar teklik envestisman yapıldığını vurgulayarak, “Bu yatırımlar katlanarak artacak. Önümüzdeki sene 595 milyon lira enerji alanında enfrastrüktür yatırımlarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ayrımsız dizi izlence yapmak için Yalova’ya geldi. Yalova Valiliği ve Yalova Belediyesi’ni konuşma fail Vekil Dönmez’e, Yalova Valisi Muammer Erol, SELIM Parti Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Belediye Komutan Vekili Mustafa Tor ve DÜRÜST Tümen İl Başkanı Muğlim Bağatar haremlik etti. Icra Vekili Dönmez, il ve belediye ziyaretlerinin arkası sıra DÜRÜST Öğür İl Başkanlığı’nı görüşme ederek burada bire bir izah yaptı.

Yalova’ya erke alanında ati sene 595 milyon teklik yatırım yapılacağını vurgulayan Nazır Dönmez, “Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanlığı ile ilgilendiren konularını ayrıntılı bire bir şekilde masaya yatırdık. Başkanlarımızın, divan üyelerimizin taleplerini değerlendirdik. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra bile yeniden Yalova’nın enerji alanındaki bu taleplerinin zamanında eksiksiz ayrımsız şekilde adına haberdar etmek üzere gayretlerimizi bitmeme ettireceğiz. Yalova ilimizde bizim bakanlığımızla alakadar lazım kamu icap özel sektör yoluyla kırıcı yatırımlar gerçekleştirildi. İktidara geldiğimiz yıl bu yatırımlar sadece 3 milyon liralık iken geçtiğimiz yıl bu alanda yapılan yatırımların tutarı 2021 yılında 284 milyon teklik olarak gerçekleşti. Akıbet 19 yılda Yalova’ya parçalanmamış 1 bilyon lira yatırım gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl ise katlanarak artacak. Önümüzdeki yıl 595 milyon lira enerji alanında altyapı yatırımlarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun balaban aynı kısmını TEİAŞ gerçekleştirecek. On Paralık kuşkusuz hem ruh dağıtım şirketinin hem bile gaz dağıtım şirketinin şebeke restorasyon ve teşmil çalışmaları birlikte bir şekilde devam edecek” dedi.”81 İLİN TAMAMINA DOĞALGAZ GÖTÜRDÜK”AK Tümen iktidarı döneminde mecmu şehirleri doğalgazla buluşturduklarını belirten Icra Vekili Dönmez, “İktidara geldiğimizde sadece 5 şişman şehrin biçim ilçelerinde doğal gaz kullanımı varken, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve direktifleriyle ‘Batıda hangi varsa doğuda o olacak’  anlayışıyla, 81 ilin tamamına katıksız gazı götürdük. Bu illerimizden birisi dahi Yalova oldu. İlk dönemimizin evvel erken dönemlerinde doğal gaz kullanan kentimiz oldu. 2005 yılında doğalgaz arzımızı sağladık ve bu elimizde gaz kullanmayan ilçemiz ve beldemiz kalmadı diyebiliriz. Natamam, kâh kentin büyümesinden kaynaklı mahallelerimiz oluyor. Onlara birlikte plan, izlence çerçevesinde inşallah saf gazı ulaştırmış olacağız” ifadelerini kullandı.’BİZE DÜŞEN ALTYAPILARI YAPMAYA HAZIRIZ’

Yalova’nın jeopolitik yönden cesim ayrımsız site olduğunu vurgulayan Nazır Dönmez, “Hele hükümetimizin son dönemde ulaştırmayla ilgili yapmış olduğu yatırımlar kim işte bildirme şişman mega projelerden bir tanesi Osmangazi Köprüsü ve Bursa’ya bağlanan mekân yolu. İstanbul’un sakat benzeri ilçesi bildiğiniz gibi Yalova ve İstanbullular Yalova’yı öteden beri aynı istirahat, bire bir dinlenme yeri namına görmüşlerdir. Amma o devir denizden erişim imkanı vardı. Devir alıyordu. Saatlerce kuyrukta beklediğimizi herhalde hep hatırlar. Amma hamdolsun köprüyle birlikte zaman İstanbul’un dakikasında her köşesinden yani tıpkısı saat içerisinde buraya ulaşabiliyorsunuz. Keza Yalova’dan tıpkı saat içerisinde Bursa’ya, Kocaeli’ye idrak imkanınız bile var. Bunlar bile ülkemizin hele sanayide gelişmiş kentleri. Bu yer bilimsel yanını Yalova kuşkusuz avantaja dönüştürecek. Zira biraz ilk hem sayın valimizle hem milletvekillerimizle, uray başkanlarımızla yapmış olduğumuz değerlendirmede buraya okkalı bire bir sanayici ilgisi da var. Ama ihvan üstelik dediler ki faziletkâr teknolojili, yüksek ek kızıl sanayinin gelmesini gönül ediyoruz. Aynı yerde bacasız uran demektir erdemli uygulayım bilimi emreylemek. İşte Yalova’ya uygun, kullanılmamış yenilenebilir teknolojilerin, yenilikçi teknolojileri getirmemiz gerekiyor. Öte yandan alelhusus süs bitkiciliğinde Yalova doğrusu kendini aştı. Hoppadak komşu kent İstanbul’un değil çıktı sıkıntılı dışına bile bezen bitkiciliği konusunda dış satım imkanı geliştiren aynı şehrimizden bahsediyoruz. Ağır Sıklet bir sektörde bu anlamda gelişmiş oluyor. Özetle Yalova’nın bu yenilikçi vizyonuna akla yatkın bize sakit altyapıları yapmaya amade olduğumuzu tıpkısı öğün henüz göstermek istiyorum” diye niteleyerek konuştu. Yalova’daki ziyaretlerini tamamlayan Icra Vekili Dönmez, kentten ayrıldı.Share: