İstanbul’da 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında tören düzenlendi

İstanbul’da 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla Vatan Caddesi’nde merasim gerçekleştirildi.

İstanbul Valisi Büyük Yerlikaya, 1. Kalabalık ve İstanbul Garnizon Komutanı Ferik Ulvi Ölçüsüz ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yurt Caddesi’nde tören aracıyla alandaki vatandaşları selamladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Altını Bayramı tebrik kartı mesajı okundu.

Törende, ayrımlı okullardan “Cumhuriyet” temalı koşuk yarışmasında dereceye giren öğrenciler şiirlerini okudu. Cumhuriyetin 99. yılı zımnında 99 öğrenciden oluşan umum oyunları ekibi gösteri yaptı. Etkinlik kapsamında Türk Yıldızları eylem uçuşu gerçekleştirdi.

“Cumhuriyet Altını celil ayrımsız çınar”

Törende konuşan İstanbul Valisi Ulu Yerlikaya, bugün özgürce sokaklarında yürünen, dağları ve ovalarında rengarenk çiçeklerin açtığı mübarek vatanın dört bir yanının, benzeri yüzyıl geçmiş obstrüksiyon edildiğini, masmavi Boğaz’ın “kapkara” kesildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Koskoca tıpkısı milletin gecesinde gündüzünde, aşında ekmeğinde, şiirinde sözünde şiddetli ve tasa vardı. O kapkara günlerde bire bir düş bekliyordu Anadolu’yu. Oldukça dahi olsa aynı umut, bir haykırış, tıpkısı curcunalı… ‘Çırpına çırpına ölmektense babalarımızın oğulları üzere çarpışa çarpışa ölürüz.’ diyen Mustafa Eksiksizlik’i bekliyordu. Çünkü bu ulus sonuç sözünü söylememişti henüz. Kadını erkeği, genci yaşlısıyla cümle umum ele vermiş bu cennet vatanı yetersiz etmişti düşmana. Kendilerine biçilen kefeni yırtıp atmış, ‘Son sözümüz bağımsızlık.’ diye niteleyerek haykırmıştır.”

Cumhuriyeti “Celil benzeri çınar.” diyerek nitelendiren Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çınarın serpilip büyümesinde birçok yiğitlerin bedeni, nicelerin us, ermiş ruhu, nice anaların, bacıların ayn yaşı ve yetimlerin, mazlumları duası var. Bizim Cumhuriyetimiz galip olduklarını sananların yenmiş adına ve nazlı hilale esenleme durarak geldikleri kabil gittikleri cesim ayrımsız destanın sunma iyicene satırıdır. Bizim Cumhuriyetimiz, bedeli Çanakkale’bile, Dumlupınar’da, Afyon ovalarında martir kanlarıyla ödenen nezih bir milletin göğsüne taktığı İstiklal Madalyası’dır. 99 yıldır Cumhuriyetimizin destanını iri bire bir sevinçle heyecanla ve ilk günkü inançla haykırmaya devam ediyoruz milletçe.”

“Gençlerimiz ülkemizin adını değme alanda yazdırmaya bitmeme edecek”

Yerlikaya, 29 Ekim 1923 haset Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Divan kürsüsünden yaptığı konuşmasındaki, “Tamamen milletin ilişik ve güvenine dayanarak bütün birlikte ileriye gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti ongun, muvaffak ve yenmiş olacaktır.” sözlerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizi nazik ve yaşayan Türkiye vizyonuyla ‘Zafer bizimdir ve başaracağız.’ parolasıyla ilelebet yükseltmeye ve yüceltmeye devam edeceğiz. Aynı çalkantı ve tıpkısı tatlılıkla 2023 yılına, Cumhuriyetimizin 100. yılına elan acul ve emniyetli adımlarla ilerleyeceğiz. Ekonomiden sanata, spordan sağlığa, teknolojiden ulaşıma değme alanda büyük projelerimizi birer meşale gibi entelektüel geleceğimizin teminatı kendisine yakmaya devam edeceğiz. Istekle inanıyorum kim yarının teminatı olan gençlerimiz Cumhuriyetimizin alışılmamış yüzyılında baht kabilinden parlayacak ülkemizin adını seçme alanda yazdırmaya bitmeme edecektir.”

Merasim, konuşmaların ardından askeri birlikler, polis, polis, süvari birlikler, öğrenciler ve mehteran birliği ile klasik otomobillerden oluşan derbent töreniyle sona erdi.

Share: